Qatar 2022

Boufal, dorë për dore me nënën, drejt gjysmëfinales së Botërorit

Ndërsa ekipi po festonte, Sofiane Boufal ftoi nënën e tij të hynte në fushë, për të kërcyer me gëzim para syve të publikut botëror, për të festuar fitoren

“Mami, kur të rritem, dua të bëhem yll futbolli!”, cila nënë nuk e njeh këtë fjali?

Sapo djali i saj fillon të mbajë për herë të parë një top futbolli në duar, sytë e tij ndriçues tashmë shohin drejt Kupës së Botës së futbollit. Sofiane Boufal po e përjeton këtë ëndërr dhe feston triumfin 1-0 të kombëtares së Marokut në stadiumin e futbollit të Katarit me nënën e tij.

Fitorja e bujshme 1-0 ndaj Portugalisë ndihmoi kombëtaren marokene të arrijë një sukses historik në historinë e Kupës së Botës, shkruan albinfo.ch. Entuziazmi i jashtëzakonshëm ka pushtuar të gjithë stadiumin, prezantuesit live të futbollit nga e gjithë bota nuk mund të mos mahniteshin. Dhe, ndërsa ekipi ishte i gëzuar pa masë, Sofiane Boufal ftoi nënën e tij të hynte në fushë, për të kërcyer me gëzim para syve të publikut botëror, për të festuar fitoren e tij! Ky duhet të jetë një nga ato momente që ne shikuesit do ta kujtojmë gjithmonë edhe pas Kupës së Botës 2022.

Duke iu referuar watson.ch mësojmë se Boufal (29) ka lindur në Paris, ku është rritur me nënën dhe dy vëllezërit e motrat. Babai i tij qe larguar nga familja, kur lojtari i sotëm i kombëtares ishte tre vjeç, por nëna e Boufal ka shoqëruar të birin hap pas hapi në rrugën e tij të gjatë për t’u bërë yll futbolli, deri në kërcimin legjendar të gëzimit në Botërorin 2022.

https://cdn.jwplayer.com/previews/ROb78S3e