Lajme

Cili është çelësi i suksesit të Zvicrës në “Tokio 2020”

Zvicra ka 12 medalje - tri prej tyre të arta - dhe tashmë është një nga rezultatet më të mira në histori. Për një komb të larmishëm me një popullsi të vogël, pse Zvicra papritmas është e mirë në sport?

Të shtunën, Belinda Bencic arriti diçka që superylli zviceran i tenisit Roger Federer dhe Martina Hingis nuk ishin në gjendje ta bënin në karrierën e tyre të gjatë – të fitonin arin olimpik.

Por Lojërat Olimpike të Tokios 2020 – duke u zhvilluar natyrisht në 2021 për shkak të pandemisë Covid – nuk kanë qenë vetëm të suksesshme për Bencic. Që të hënën, 2 gusht, Zvicra ka fituar tri medalje ari së bashku me katër argjendi dhe pesë bronzi. Me 12 medalje gjithsej, kjo e vendos Zvicrën në pozitën e 15-të, vetëm midis Kanadasë dhe Brazilit. Me më shumë shanse për të ardhur për medalje, tashmë janë bërë lojërat më të suksesshme të Zvicrës, që të paktën në lojërat e vitit 1952 në Helsinki, kur Zvicra fitoi 14 medalje, shkruan The Local, transmeton albinfo.ch. 

Me pesë ditë para, Zvicra tashmë ka eklipsuar objektivin e saj prej shtatë medaljesh dhe gjithashtu mund të eklipsojë shenjën e Helsinkit. Në fakt, nuk është pa diskutim që Zvicra mund të eklipsojë shenjën e saj prej 20 medaljesh në Lojërat Olimpike të Londrës 1948, megjithëse rezultati më i mirë ndonjëherë i 25 në lojërat e Parisit 1924 duket i paarritshëm, transmeton tutje albinfo.ch. 

Pse Zvicra befas është e mirë në sport? 

Përveç disa të veçantëve – përfshirë Federer dhe Hingis të lartpërmendur – suksesi sportiv i Zvicrës ka qenë relativisht minimal historikisht. Përveç medaljeve olimpike, fushata e Zvicrës në Euro 2020 pa që ata mundën Francën e preferuar për të kaluar në çerekfinale, ku humbën nga Spanja në penallti. 

Një arsye kryesore janë gratë e Zvicrës. Gratë zvicerane kanë fituar nëntë nga 12 medaljet në olimpiadën e këtyre viteve, duke përfshirë të tri ari. 

Dy gra zvicerane kanë arritur në finalen e 100 metrave të grave, Ajla Del Ponte dhe Mujinga Kambundji, kulmi i atletikës në lojëra. 

Suksesi “dërrmues” i nxitur nga programet sportive të grave 

Suksesi olimpik i Zvicrës – dhe veçanërisht ai i grave – ka ardhur nga reklamat. Lotaria Zvicerane (Swisslos) mbështet sportin dhe programe të tjera kulturore në të gjithë vendin. 

Më 2020, Swisslos transferoi 429 milionë CHF në zonat sportive dhe kulturore, nga të cilat 140 milionë CHF shkuan drejtpërdrejt në sport, duke mbështetur 5,000 organizata sportive në proces. 

Në dekada të njëpasnjëshme, organizata kombëtare sportive olimpike zvicerane Swiss Olympic është mbështetur vazhdimisht nga fondet shtetërore, por gjithashtu i është garantuar pavarësia nga qeveria në vendimet operative në mënyrë që të sigurojë zhvillimin sportiv është fokusi kryesor. 

Komitetit Olimpik Zviceran iu dha një shtesë prej 30 milionë CHF në 2018 – një shumë që është dhënë përsëri çdo vit që nga ajo kohë. 

Këshilltarja Federale dhe Ministrja e Sportit, Viola Amherd e ka bërë sportin e grave një përparësi qendrore në Zvicër, me vendin që po zhvillon disa mënyra për të mbështetur gratë në sport. 

Amherd u ka bërë thirrje të gjitha shoqatave kryesore sportive zvicerane që të mbështesin sportin e grave kudo që është e mundur, duke kërcënuar ato që nuk e bëjnë me një shkurtim të fondeve. 

Kjo është përputhur me një fokus të vazhdueshëm nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, i cili ka shtuar më shumë disiplina femra dhe të përziera në programin e tij këtë vit. Disa femra olimpike zvicerane aktualisht janë pjesë e ushtrisë zvicerane, ku ata marrin mbështetje financiare dhe mund të punojnë me orë fleksibile për t’u lejuar atyre kohë për t’u stërvitur dhe konkurruar. 

Qitësja Nina Christen, e cila fitoi arin dhe bronzin në këtë Olimpiadë, është anëtare e ushtrisë, ashtu siç janë edhe çiklistet fituese të medaljeve Jolanda Neff, Sina Frei dhe Linda Indergand, transmeton tutje albinfo.ch. 

Në total janë 410 atletë që janë pjesë e ushtrisë në njëfarë forme. Shefi i misionit olimpik Ralph Stöckli tha se suksesi “dërrmues” i olimpistëve zviceranë mund të merret si fokus në sportistet gra. 

“Nuk ekzistonte në këtë formë në të kaluarën. Avancimi i grave tani po jep fryte”. 

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI