Botë

Cili është destinacioni më i preferuar në Europë?

Kroacia është konsideruar si destinacioni më i kërkuar në gjithë Evropën, sipas të dhënave më të fundit të ofruara nga grupi kërkimor për pushime (AirDNA).

Kroacia është gjithashtu një destinacion turistik me një histori të pasur; shumë vizitorë nga e gjithë bota vijnë për të vizituar bregun e saj të famshëm të thyer të Adriatikut, i cili është i mbushur me plazhe të pastra kristal dhe për të shëtitur në qytetet e tij piktoreske të panumërta, raporton SchengenVisaInfo.com.

Përveç kësaj, Kroacia kryeson gjithashtu në rimëkëmbjen e Evropës me një rritje prej 132 për qind të qëndrimeve gjatë natës, krahasuar me vitin 2021, duke mposhtur konkurrentët e tjerë tradicionalë mesdhetarë, si Italia dhe Spanja, në vendin e parë./Euronews