Lajme

Dënim me burgim të përjetshëm për vrasjen e partnerit të ish gruas

Gjykata e Landit të Freiburgut ka ardhur në përfundim se bëhej fjalë për një goditje të shënjestruar në gjoksin e viktimës

Në janar të këtij viti, një 30-vjeçar kishte qëlluar me revole të dashurin e ish-partneres së tij në rrugë, në Freiburg-Betzenhausen.
Ai është dënuar me burgim të përjetshëm për vrasje të rëndë, transmeton albinfo.ch. Dhoma e jurisë (gjykatësit porotë) së Gjykatës së Landit të Freiburgut ka ardhur në përfundim në procesin e zhvilluar të martën se bëhej fjalë për një goditje të shënjestruar në gjoksin e viktimës.

Viktima, një  person 31-vjeçar, ka ndërruar jetë menjëherë në spital. pak ditë më vonë ai është varrosur, në Kosovë.

Pas kumtimit të dënimit me burgim të përjetshëm, spektatorët në sallë, të cilët ishin ndër të tjera të afërm të viktimës dhe ish-partnerit, janë parë duke duartrokitur.

Gjykata ka vijuar me vendimin e prokurorisë, e cila më parë kishte kërkuar dënim të përjetshëm për vrasje me karakteristika rënduese.

Mbrojtësi tashmë ka bërë të ditur se do të apelojë vendimin gjyqësor.

I dënuari ka qëndruar në heshtje teksa jepej vendimi. Ndërsa kryetari i trupit gjykues po lexonte arsyetimin, i pandehuri 30-vjeçar është shtrirë dhe përlotur.

Varianti i tij i ngjarjes është ky: Ai ka shkuar me makinë te banesa e ish-partneres së tij dhe partnerit të saj të ri. Ai donte të shihte vajzën e përbashkët tetëvjeçare, shkruan ard.de. Ish-partnerja ka pasur kujdestarinë, si e vetme, që nga prilli 2021. Por, kur ai po priste në rrugë nuk ka zbritur vetëm vajza, por edhe partneri aktual i nënës së saj. Sipas tij vajza nuk dëshiron asnjë kontakt me babain e saj – edhe pse ai e ka kërkuar vazhdimisht. Partneri pra, donte ta largonte të akuzuarin.

Papritur ky i fundit ka nxjerrë një revole të mbushur nga xhaketa e tij dhe e ka qëllouar burrin në kraharor nga afërsia, transmeton albinfo.ch. Sipas gjykatës, viktima nuk kishte mundësi të mbrohej. Lëndimet ishin fatale. Pak kohë më vonë, burri kishte vdekur në Spitalin Universitar të Freiburgut. I pandehuri ka pranuar se ai ka shkrepur plumbin vdekjeprurës.

Viktima dhe gruaja kanë së bashku një djalë, i cili ditën e krimit kishte ditëlindjen, kishte mbushur një vit.

Prokuroria publike dhe prokurori privat kanë bërë kërkesë për burgim të përjetshëm për vrasje të rëndë (për motive të ulëta, ndërsa prokurori privat edhe për keqdashje). Avokati mbrojtës u deklarua për vrasje nga pakujdesia, përcjell albinfo.ch. Ai e konsideron të mjaftueshëm dënimin me burg dyshifror në shkallë më të ulët (nën 10 vite).

(Foto: Ilustrim)