Lajme

Diaspora shqiptaro-kanadeze dhuron 135 mijë dollarë për të prekurit nga tërmeti

Është bërë e ditur se diaspora shqiptaro-kanadeze ka dhënë kontributin e saj financiar prej 135.000 $ për të mbështetur përpjekjet e lehtësimit të gjendjes në Shqipëri pas tërmetit shkatërrues që mori shumë jetë dhe la të tjerë të pastrehë, transmeton albinfo.ch.

Po ashtu diaspora kanadeze shpreh mirënjohjen e thellë për qeverinë kanadeze dhe për të nderuar David Lametti për rritjen e çështjes me Departamentin e punëve të jashtme kanadeze.

Duhet theksuar se qeveria kanadeze do të mbikëqyrë situatën në Shqipëri nëpërmjet Kryqit të Kuq Kanadez, i cili do të jetë institucioni përgjegjës për të mbledhur dhurim në të ardhmen dhe të ndihmojë më tej nëse është e nevojshme.