Lajme

Humbja e Dritës i jep fund aventurës europiane

Ka përfunduar këtu ëndrra e Dritës së Gjilanit, në Ligën e Europës. Kampionët e Kosovës, u mposhtën në rundin e tretë të këtij kompeticioni nga polakët e Legias së Varshavës me rezultatin 2-0.

Dy golat në pjesën e parë nga Uzolek dhe Pekhart i siguruar triumfin vendasve, që e shohin veten në “Play-Off”-in e Ligës së Europës. Pavarësisht humbjes, vlen të theksohet fakti se gjilanasit bënë një paraqitje dinjitoze, edhe pse luanin në transfertë dhe përballë kishin një kundërshtar me nivel si Legia e Varshavës.

Shkëndija dhe Drita iu bashkuan skuadrave shqiptare që dështuan në kupat kontinentale, pasi braktisën Europa Ligën pas humbjeve respektive që sanksionuan dhe eliminimin. Ekipi shqiptar nga Maqedonia e Veriut vuajti disfatën ndaj Totenhemit 1-3 në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin e Shkupit.

Jashtë Europa Ligës edhe Drita që humbi 2-0 ndaj Legias së Varshavës, skuadër shumë e fortë për formacionin nga Superliga e Kosovës që mbyll gjithsesi një aventurë pozitive. Vsolek dhe Pekhart ishin autorët e golave për Legian që eliminoi Dritën e Gjilanit pa probleme.