Lajme

Dy alpinistë të vrarë dhe 9 të plagosur nga rënia e akullit në malet zvicerane

Një franceze dhe një spanjolle humbi jetën nga rënia e akullit në jugperëndim të Zvicrës,

Një franceze dhe një spanjolle humbi jetën dhe nëntë alpinistë të tjerë u plagosën të premten në një rënie akulli në jugperëndim të Zvicrës, tha policia pas një përpjekjeje shpëtimi që përfshinte disa helikopterë, shkruan albinfo.ch.

Policia mori telefonata në orën 6.20 të mëngjesit, duke raportuar se alpinistët ishin kapur në serakë që bien – kolona akulli akullnajore të formuara nga çarje – në Grand Combin, një masiv akullnajor pranë kufirit italian në rajonin Wallis.

Shtatë helikopterë me ekspertë të shpëtimit malor fluturuan në vendngjarje, duke gjetur 17 alpinistë të ndarë në disa grupe.

“Dy persona vdiqën në vendin e aksidentit”, tha policia e Wallis në një deklaratë. Ata ishin një franceze 40-vjeçare dhe një burrë 65-vjeçar nga Spanja.

Nëntë alpinistë u transportuan me avion në spitalet në Sion dhe në Lozanë aty pranë. Dy prej tyre janë plagosur rëndë, tha policia.

Alpinistët e tjerë u evakuuan me helikopter

Prokurori publik rajonal ka hapur hetime “për të përcaktuar rrethanat e kësaj ngjarjeje”, tha policia.

Rënia serac ndodhi në një lartësi prej 3,400 metrash në seksionin Plateau de Dejeuner përgjatë rrugës së ngjitjes Voie du Gardien.

Masivi Grand Combin ka tri maja mbi 4,000 metra, më e larta prej të cilave është Combin de Grafeneire me 4,314 metra.

Policia lëshoi ​​​​një notë kujdesi për nisjen e ekspeditave të tilla në lartësi të mëdha.

“Kur izotermia e gradës zero Celsius është rreth 4,000 metra mbi nivelin e detit, është më mirë të tregoheni shumë të kujdesshëm ose të mos provoni rrugën nëse keni dyshime”, tha policia e Wallis.

“Rregulli i artë është të mësoni paraprakisht nga udhërrëfyesit malorë për rrugën e zgjedhur dhe fizibilitetin e saj aktual”. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI