Lajme

Hapet Konsullata e Kosovës në Dyseldorf

Është bërë e ditur se mbrëmë (28 Nëntor 2019) është hapur Konsulata e Kosovës në Düssledorf.

Në këtë përurim të hapjes ishin të pranishëm edhe minstri i Jashtëm Behgjet Pacolli, kryetari i Komisionit për Politikë të Jashtme në Parlamentin e Kosovës, Elmi Reçica, minsitri i Brendshëm i Kosovës, Ekrem Mustafa, ambasadori Beqë Cufaj, përfaqësues të korit diplomatik në Düsseldorf si dhe shumë përfaqësues të diasporës dhe biznesit shqiptar në Gjermani, shkruan DW.

Interesimi për hapjen ishte shumë i madh, pasi që në landin e Renanisë Veriore Vestfalisë jetojnë shumë shtetas të Kosovës.

Kosuli i përgjithshëm, Arjan Kashtanjeva, premtoi shërbime të shpejta dhe zgjidhje të problemeve me dokumentacionin. Ndërsa ministri Pacolli falënderoi shtetin gjerman dhe të gjithë korin diplomatik për mbështetje. Një prej temave ishte edhe tërmeti i tmerrshëm në Shqipëri dhe mundësitë për ndihma, përcjell albinfo.ch.

Fotografia e DW Shqip

 

Fotografia e DW Shqip