Bota

Edhe 2 lëkundje në Greqi, paralajmërohet cunami

Një tërmet i fortë me madhësi 6 ballë të shkallës Rihter goditi sot rreth orës 15:50 në kohën lokale në jug të Kretës, në Greqi, konkretisht 97 kilometra në jug të Lerapetras.

Ndërkohë, mediat greke bëjnë me dije se 10 minuta pas lëkundjes së parë, vendi është goditur edhe nga dy paslëkundje të tjera.

E para ishte 4.4 në shkallën Richter dhe ndodhi 102 km në juglindje të Lerapetras me një thellësi prej 10 km, ndërsa lëkundja tjetër ishte me një intensitet prej 4.8 në shkallën Richter, 122 km në jug të Arvi dhe thellësi 10 km.

Dridhjet e tokës u ndien edhe në Athinë, e madje edhe në brigjet e Izraelit, ndërsa autoritetet kanë lëshuar paralajmërim për cunami.

Shkalla e dëmtimit nuk është ende e qartë, por zonat më të prekura nga tërmeti janë ato të bregdetit jugor të Kretës.