Lajme

Edhe ministri Parmelin rezultoi pozitiv me koronavirus

Ai është në izolim dhe do të vazhdojë të punojë nga shtëpia, pasi ka anuluar të gjitha aktivitetet e planifikuara për ditët në vijim

Ministri Guy Parmelin, deri para dy muajsh president federal, ka rezultuar pozitiv me koronavirus të shtunën në mëngjes.

Ai kishte bërë testin pasi kishte përjetuar simptoma të buta, thuhet në njoftimin e Departamentit Federal të Ekonomisë, Edukimit dhe Kërkimit, të drejtuar nga Parmelin, shkruan srf.ch.

Këshilltari federal është në izolim dhe do të vazhdojë të punojë nga shtëpia, transmeton albinfo.ch. Ai ka anuluar të gjitha aktivitetet e planifikuara për ditët në vijim.

Të mërkurën e kaluar kishte rezultuar pozitiv me koronavorus ministri i Shëndetësisë, Alain Berset rez. Ai gjithashtu kishte ndjerë simptoma të lehta përpara se të testohej. Berset më pas kishte anuluar të gjitha takimet dhe kishte shkruar në izolim.

Berset u lidh me mbledhjen e Këshillit Federal të premten online, nga shtëpia