Lajme

FC Kosova debuton me fitore

Kosova e Cyrihut kthehet me fitore pas humbjes së pësuar javën e kaluar. Ekipi kosovar ka fituar me rezultat 3:1 ndaj Langenthalit dhe kështu renditet në pozicionin e 8-të të tabelës me dy humbje, dy fitore dhe një barazim

Ndeshja kësaj here nuk ishte zhvilluar të dielën si zakonisht, por të shtunën, si një shenjë respekt për ditët e falënderimit, pendimit dhe lutjes! Moti ishte i mirë, e vendet ishin mbushur me tifozë për të parë dy skuadrat që do të jepinin gjithçka për të fituar pikë.

Shansin e parë të madh e kishte Anti Renia, i cili u vu në skenë me mjeshtëri nga Ruhan Foniqi.

Më i riu i Kosovës, Max Mocanu, pati një shans tjetër të mirë, por goditja e tij nuk përfundoi në portë. “Nëse nuk shënoni, ju merrni …”, kjo është një thënie që askush nuk dëshiron ta dëgjojë. E njërit prej tyre që nuk i pëlqen aspak kjo thënie, është portieri i FC Kosovës, Arianit Lazraj. Ai ndali goditje të sigurta për shënim, duke mbajtur kështu ekipin të motivuar për lojë e fitore.

Në pjesën e dytë kundërshtari po rriste presionin duke kërkuar golin e barazimit, por FC Kosova kishte Arianit Lazrajn, i cili nuk lejoi lojtarët kundërshtarë ta tundnin rrjetën e tij.

Kështu, në minutën e 58-të, Ruhan Funiqi shërbeu Anti Renian, i cili duke qenë vetëm përballë portierit të mysafirëve, nuk e pati vështirë ta ngre epërsinë në 2:0. Por pas një zëvendësim të pakujdesshëm, në minutën e 80-të, kundërshtari e zvogëloi epërsinë në 2: 1.

Goli ishte kundër rrjedhës së lojës dhe i pamerituar, mirëpo futbolli ka edhe këto befasi.

Cilësia e vendasve vërehej. Ata po rrisin presionin dhe Kosova elektrizoi prapë tifozët me golin e shënuar përmes një kundërsulmi të shkëlqyer nëpërmjet Adijan Keranovic dhe Leandro Da Silva, i cili me shpejtësinë e tij la mbrapa kundërshtarin dhe luajti topin në mes, ku Jeton Dushi duhej vetëm të tundte rrjetën.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI