Lajme

Federer kualifikohet në finale të Wimbledon-it

Tenisti zviceran, Roger Federer, është kualifikuar në finalen e madhe të Wimbledonit. Në gjysmëfinale zvicerani e mposhti 3 me 1, 7-6(3), 1-6, 6-3 dhe 6-4, spanjollin Rafael Nadal, transmeton albinfo.ch.
Federeri pritet të ndeshet në finale me serbin nga Kosova, Novak Djokoviq.
Arritja në finale për Federerin është e 31-ta në karrierë.