Lajme

Fermerët gjermanë kërcënojnë me protesta të reja javën e ardhshme

Fermerët gjermanë kërcënuan të enjten se do të përsërisin protestat e tyre javën e ardhshme nëse qeveria e kancelarit Olaf Scholz refuzon të heqë shkurtimet e planifikuara të subvencioneve që godasin sektorin e bujqësisë, transmeton albinfo.ch.

Mijëra fermerë kishin bllokuar rrugët me traktorë që tingëllonin për një javë, duke kërkuar të rrëzonin planet e koalicionit të Scholz-it për të hequr uljen e taksave për bujqësinë.

“Nëse asgjë nuk vjen me naftë bujqësore, protestat dhe aksionet e radhës do të fillojnë nga java e ardhshme”, tha Joachim Rukwied, kreu i Federatës Gjermane të Fermerëve, shkruan thelocal.de.

Protestat e kishin shtyrë qeverinë të tërhiqej pjesërisht nga shkurtimet, duke premtuar se do të rivendoste një zbritje në taksën e automjeteve dhe do të heqë gradualisht një subvencion për naftën gjatë disa viteve në vend të menjëherë.

Por, fermerët kanë këmbëngulur se gjesti nuk ka qenë i mjaftueshëm.

“Gjithçka që është njoftuar deri më tani ka shkaktuar vetëm më shumë acarim sesa qetësimin e gjërave”, tha Rukwied, teksa i ka kërkuar Berlinit të ndërmarrë veprime dhe “të parandalojë protestat e gjera të fermerëve”.

Koalicioni trepalësh i Scholz ishte detyruar të bënte shkurtime pasi një vendim i Gjykatës Kushtetuese në fund të vitit të kaluar “shpërtheu një vrimë” prej shumë miliarda eurosh në buxhetin e shtetit.

Por kursimet erdhën në një kohë kur ekonomia e orientuar drejt eksportit të Gjermanisë ishte tashmë nën presion të madh mbi inflacionin.

Përveç fermerëve, punëtorë nga sektorë të ndryshëm si metalurgjia, te transporti, arsimi, kanë organizuar protesta kundër një sfondi të rritjes së çmimeve dhe performancës së dobët ekonomike.