Tematike

Festivalet dhe ngjarjet më të mira që zhvillohen në Austri këtë vjeshtë

Ngjarjet kulturore, ushqimore dhe historike që duhet të vizitohen në këtë vjeshtë, në Austri, janë nga fusha të ndryshme

Nëse keni një interes të madh për kinemanë, atëherë Viennale është për ju, njofton TheLocal.at, përcjell albinfo.at.

Festivali vjetor ndërkombëtar i filmit, i cili zhvillohet nga 19 deri më 31 tetor të këtij viti, do të përfshijë filma artistikë nga Austria, Argjentina, Franca, Belgjika dhe SHBA.

Shfaqjet zhvillohen në vende të ndryshme anembanë Vjenës, si: Gartenbaukino në Parkring, Stadkino im Künstlerhaus dhe Urania në Uraniastrasse.

Programi i plotë i Vjenës do të publikohet më 10 tetor, në orën 20:00.

Adhuruesit e teatrit kanë shijuar festivalin “Europa in Szene” që kur filloi në Wiener Neustadt më 6 shtator. Por nëse ende dëshironi ta vizitoni, ajo zgjat deri më 24 shtator.
Ngjarja, e cila zhvillohet në Kasematten, po mbahet nën moton: “Ndryshimi i detit – Arti i Transformimit”.
Shfaqja hedh një vështrim nga afër të transformimit në formate të ndryshme. Programi përfshin teatër muzikor, shfaqje, dialogë dhe ngjarje të tjera teatrale.

Festat mesjetare

Festivali i Kalorësve në Kështjellën e Lihtenshtajnit në Judenburg, i cili zhvillohet më 16 dhe 17 shtator, do të shfaqë tregtarët, magjistarët dhe xhonglerët, si dhe një shfaqje zjarri dhe një turne kalorësish.
Festivali Mesjetar në Kështjellën Finstergrün, Salzburg zhvillohet në të njëjtën fundjavë. Ju mund të prisni shfaqje kërcimi dhe muzikore, përleshje shfaqjesh, shfaqje zjarri dhe sigurisht ushqim dhe pije.
Dhe në Castle Park (Schlosspark) Laxenburg në Austrinë e Poshtme, turneu i kalorësve mbi kalë po zhvillohet në disa data në shtator.

Festat e birrës

Nga 21 shtatori deri më 8 tetor mund të shkoni në Kaiser Wiesn në Vienna Prater.
Wiesn, i cili është ngjarja më e madhe e stilit Oktoberfest në Austri, pret grupe miqsh të bashkohen për të shijuar birra të mëdha, shije rajonale dhe muzikë live. Gjithashtu janë planifikuar shumë aktivitete për fëmijë.
Vizitorët mund të hyjnë falas gjatë ditës, por duhen bileta për shumë nga shfaqjet e mbrëmjes.

Ndërkohë, nëse ju pëlqen të provoni pak birrë pak më vonë gjatë vitit, është Craft Bier Fest në Vjenë.
Duke u zhvilluar më 10 dhe 11 nëntor në Marx Halle në kryeqytet, ju mund të shijoni një shumëllojshmëri të madhe birre nga një përzgjedhje fabrikash të ndryshme birre, si dhe ushqime në rrugë. Biletat ditore mund të blihen paraprakisht për 15 € secila, dhe një biletë dyditore kushton 25 €.

Ngjarjet e verës

Nëse vera është më shumë gjëja juaj, atëherë drejtohuni në festivalin vjetor të vjeljes së verës, Retzer Weinlesefest, në rajonin Weinviertal në Austrinë e Ulët.
Ai zhvillohet nga 22 deri më 24 shtator në sheshin kryesor të Retz-it dhe vizitorët mund të shijojnë verë, muzikë live, argëtim, një paradë të kultivuesve të verës – madje edhe një shfaqje fishekzjarre të dielën në mbrëmje.

Nëse dëshironi të kombinoni verën me ecjen, atëherë përfshihuni në Ditën e Hiking në Vjenë, e cila zhvillohet më 23 dhe 24 shtator.
Çdo vit, tavernat vjeneze të verës (Heurigen) hapen për alpinistët që mund të bëjnë një shëtitje të shpejtë me pamje mahnitëse dhe të provojnë verëra lokale. Heurigen gjithashtu ofron ushqime të shijshme, duke përfshirë bukë me spërkatje të ndryshme dhe Marillenknödel (batulla me kajsi – një specialitet austriak).
Pjesëmarrësit mund të zgjedhin nga katër rrugë të ndryshme për ecje – duke filluar nga 2.4 km në 9.6 km.
Në vend të kësaj ekziston mundësia e përdorimit të Heurigen Express. Ky shërbim treni niset nga stacioni U4 në Heiligenstadt dhe ju çon në vendin e verërave të Vjenës.
Mos harroni të shikoni Sturm, pije shumë alkoolike e prodhuar nga rrushi i parë i sezonit të vjeljes.
Ajo pihet tradicionalisht nga austriakët në fillim të vjeshtës. Sezoni zakonisht zgjat nga fundi i shtatorit deri në fillim të tetorit.

Festivalet e ushqimit

Austria është shtëpia e disa specialiteteve të shijshme, duke përfshirë petullën Knödel (petë gjithashtu gjermane).

Dhe më 23 shtator po zhvillohet një ngjarje njëditore që feston Knödel dhe kulturën tiroleane – dhe nuk duhet humbur nga ushqimorët.
Knödelfest në St. Johann, Tirol, fillon në orën 11:00. Vizitorët duhet të vijnë të uritur sepse mund të provojnë 22 pjata të ndryshme nga Knödeltisch (tavolina e petullave) më e madhe në botë. Të preferuarat e turmës përfshijnë proshutën, djathin dhe kajsinë.

Më vonë gjatë muajit, nga 27 deri më 29 shtator, një ngjarje tre-ditore ushqimore do të zhvillohet në Vjenë, duke shfaqur kuzhinën nga rajoni rural Waldviertal, i cili ndodhet në veriperëndim të kryeqytetit. Waldviertelpur zhvillohet në Rathausplatz të Vjenës dhe hyrja është falas.