Futboll

Formacionet zyrtare të ndeshjes që fillon pas pak, Kosovë – Zvicër

Në stadiumin “Fadil Vokrri” me fillim nga ora 20:45, Kosova dhe Zvicra do të luajnë në kuadër të kualifikimeve për “Euro 2024”, teksa tashmë dihen edhe formacionet zyrtare.

Në këtë ndeshje të pestë të grupeve pa fitore, Kosova synon rezultat pozitiv nga ky takim i vështirë, teksa selektori Primoz Gliha për këtë ndeshje ka vendosur të rreshtohet me formacionin 4-4-2.

Në portë do të jetë Arijanet Muric, ndërsa mbrojtja do të përbëhet nga Mërgim Vojvoda, Amir Rrahmani, Fidan Aliti dhe Leart Paqarada. Në mesfushë do të jenë Betim Fazliji dhe Florjan Loshaj, ndërsa krahët përbëhen nga Valon Berisha dhe Bernard Berisha. Në sulm janë dyshja, Milot Rashica dhe Vedat Muriqi.

Sa i përket ekipit kundërshtar të Kosovës për sonte, Zvicrës startojnë dyshja shqiptare Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, teksa pjesa tjetër përbëhet nga Sommer, Fernandes, Akanji, Zakaria, Amdouni, Freuler, Rodriguez, Vargas dhe Schar.