Lajme

Forumi Ekonomik Botëror mbahet në Davos, për të 50-ën herë, nga 21-24 janar 2020

Qyteti zviceran i Alpeve, Davos, destinacion i cili bashkon elitën ekonomike, poltike dhe sociale të botës moderne.

Organizatorët kanë konfirmuar se Forumi i 50-të Ekonomik Botëror në Davos do të mbahet nga 21 deri më 24 janar 2020.

Javën tjetër Forumi i 50-të Ekonomik Botëror, i cili bashkon elitën ekonomike, politike dhe sociale të botës moderne, do të mbahet në Davos, qytetin zviceran të Alpeve, shkruan albinfo.ch.

Oragnizatorët thanë se të paktën 3,000 sipërmarrës, politikanë, intelektualë, aktivistë dhe zyrtarë të tjerë nga gjithsej 117 vende do të marrin pjesë në këtë forum.

Tema kryesore e Forumit të këtij viti do të jetë ndërtimi i një bote harmonike dhe të qëndrueshme, me pjesëmarrjen e presidentëve dhe kryeministrave nga të paktën 50 vendeve.

Forumi pritet të presë 400 seanca të hapura dhe të mbyllura, duke përfshirë Presidentin e SHBA-së Donald Trump, Kancelarja gjermane Angela Merkel, Kryeministrin italian Giuseppe Conte, shefin e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Kryeministrin spanjoll, Saud Pérez.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres, Presidenti i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Kristina Georgieva dhe Presidenti i Bankës së Evropës Qendrore (CEB), Christine La ARD.

Zarif ka hequr dorë, vjen Tunberg

Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif, ka anuluar pjesëmarrjen e tij, ndërsa moderatorët kanë thirrur për herë të dytë një aktiviste të re suedeze të klimës, Greta Tunberg, e cila po udhëheq një “grevë klimatike në shkollë” që zhvillohet çdo të premte.

Davos është një qytet i vogël në Alpe, me një popullsi prej rreth 11 mijë banorësh, dhe fitoi famë më shumë se 100 vjet më parë në romanin “Kodra Magjike e Thomas Mann”. Për pesë dekadat e fundit, ky vend i vogël është njohur si qendra e elitës ekonomike dhe politike në botë.

Forumi Ekonomik Botëror është themeluar 50 vjet më parë nga Klaus Schwab, në mënyrë që të paktën të riparojë paksa botën në të cilën ai jeton.

Në bazë të projektit të Schwab, Davos u bë një qendër moderne e kapitalizmit. Davos është gjithashtu një vend modern i skive, me masa maksimale të sigurisë gjatë Forumit dhe nuk është i arritshëm nëse nuk keni një ftesë nga organizatorët.