Lajme

Frangu zviceran të mbetet në nivel me euron

Frangu ra nën barazinë me euron në fillim të korrikut dhe ka mbetur i qëndrueshëm që atëherë.

Vlera e frangut zviceran duhet të mbetet e qëndrueshme pak më poshtë barazisë me euron në muajt e ardhshëm, thonë ekonomistët.

Për të ngadalësuar tendencat inflacioniste, Banka Kombëtare e Zvicrës (SNB) nuk po e frenon më vlerësimin e monedhës kombëtare aq shumë, thanë ekonomistët nga grupi Raffeissen, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Frangu ra nën barazinë me euron në fillim të korrikut dhe ka mbetur i qëndrueshëm që atëherë.

Të mërkurën tregtohej me rreth 0,97 €. Në fillim të vitit, frangu ishte ende 1,0379 €.