Koronavirusi: çast pas çasti

Futbolli në Zvicër do të rifillojë më 19 qershor

Liga e Futbollit Zviceran SFL  do të rifillojë me 19 qershor, kështu e vendosën të premten klubet e saj, shkruan thelocal, përcjellë albinfo.ch.

Sezoni i parë u pezullua në evropë për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Klubet do të luajnë dy ndeshje në javë për të përfunduar pjesën e tretë të sezonit deri më 2 gusht.

Ndeshja e parë në 19 qershor është planifikuar përkohësisht të zhvillohet me  yer të mbyllura në Stade de Suisse në qytetin e Bernit mes sfiduesve të titujve Young Boys dhe vizitorëve FC Cyrih.

“Topi do të rrokulliset përsëri,” tha SFL në një deklaratë, pas një takimi me 20 klubet  e tij në Bern.

Ekipet – 10 secila në Kategorinë e Lartë të Super League dhe Ligën e Sfidës së Ligës së Dytë – vendosën të vazhdojnë me sezonin 2019/20, me 17 vota pro.

Klubet mund të luajnë ndeshje për ngrohje nga 6 qershori, transmeton albinfo.ch.

“Klubet vendosën për një ndryshim të përkohshëm të rregullit për t’i lejuar secilit ekip të bëjë pesë zëvendësime në lojë … për të zvogëluar rrezikun e dëmtimit të lojtarëve pas pushimit të gjatë të detyruar.”

Klubet votuan një propozim për të zgjeruar Super League në 12 skuadra.

Super League luan një sezon me 36 ndeshje, me secilën nga 10 skuadrat që përballen dy herë në shtëpi dhe dy herë si mysafirë.