Futboll

Futbollistët pezullohen për postime rreth luftës Izrael-Hamas

Skuadra e Ligue 1 Nice pezulloi të mërkurën futbollistin algjerian Youcef Atal, pasi ai ndau një postim në rrjetet sociale lidhur me luftën midis Izraelit dhe grupit islamik palestinez Hamas.

Atal thuhet se ndau një video nga predikuesi palestinez Mahmoud al-Hasanat, i cili i kërkoi Zotit t’i “dërgonte popullit hebre një ditë të errët”.

Postimi u fshi shpejt dhe 27-vjeçari kërkoi falje, duke thënë se “nuk do të mbështeste kurrë një mesazh urrejtjeje”.

Nice tha në një deklaratë, megjithatë, se duke pasur parasysh seriozitetin e postit, klubi do të “ndërmerrte masa disiplinore të menjëhershme kundër lojtarit, përpara çdo veprimi që mund të ndërmerret nga autoritetet sportive dhe ligjore”, shkruan DW.

Në fillim të javës, prokurorët francezë kishin nisur një hetim paraprak ndaj algjerianit me dyshimin për “glorifikim të terrorizmit”.

Ky lajm vjen vetëm një ditë pasi klubi i Bundesligës Mainz pezulloi holandezin Anwar El Ghazi për një postim pro-palestinez në mediat sociale që gjoja përfshinte deklaratën “Nga lumi në det, Palestina do të jetë e lirë”.

Deklarata është përdorur për të pohuar pretendime territoriale mbi kufijtë e territoreve palestineze. Zyra e prokurorit publik të Gjermanisë së fundmi i tha Agjencisë Gjermane të Shtypit se ata tani e klasifikojnë dënimin si vepër penale, sepse besojnë se ai është potencialisht rebel në lidhje me të drejtën e Izraelit për të ekzistuar, përcjell albinfo.ch.

Ndërsa komentet e zyrës së prokurorit publik të Gjermanisë ishin në përgjithësi dhe El Ghazi nuk po hetohet, Mainz ende mendonte se duhej të vepronte.

“El Ghazi mori një qëndrim për konfliktin e vazhdueshëm në Lindjen e Mesme që u konsiderua i papranueshëm nga klubi”, thuhet në një deklaratë të klubit.

Paraprakisht, klubi thotë se ata folën me lojtarin dhe se respekton faktin se ka një sërë këndvështrimesh për “konfliktin kompleks në Lindjen e Mesme”, por që “po distancohet nga përmbajtja e postimit” sepse “ajo po nuk përputhet me vlerat e klubit”.

Atal dhe El Ghazi janë të parët që suspendohen nga klubet për postet e tyre, por jo futbollistët e parë që shprehen për luftën.

Në fillim të këtij muaji, mbrojtësi i Bayern Munichut dhe Marokut, Noussair Mazraoui, ndau një postim pro-palestinez. Kampionët në fuqi të Bundesligës do të flasin me Mazraoui sapo të kthehet nga detyra ndërkombëtare, shkruan DW.