Koronavirusi: çast pas çasti

Gjeneva ankohet se nuk ka mjaft vaksina

Vaksina e shpërndarë në Gjenevë po goditet nga mungesa e furnizimeve dhe defekteve të IT.

Departamenti i shëndetit të kantonit thotë se po vaksinon mbi të 75-tat, por shumë thonë se po kanë probleme për të marrë një vaksinë.

Për momentin ka vetëm tri qendra në kanton – por tre të tjera do të hapen të hënën, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Këshilla është se kushdo që ka të drejtë për një dozë nuk duhet të jetë i saktë për atë qendër që zgjedh – do të merrni një lajmërim më të shpejtë nëse jeni të gatshëm të udhëtoni.

Por departamenti i shëndetësisë thotë se varet nga konfederata për furnizimin dhe deri më tani, ata kanë marrë 10,500 doza të vaksinës Moderna dhe 11,700 të ilaçit Pfizer. Nuk është aq sa prisnin dhe duhet të sigurohen se ka mjaft për dozën e dytë.

Shifrat e fundit tregojnë se Gjeneva vaksinoi 9,000 të mërkurën.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI