Lajme

Gjenevë: Hodhi papagajtë në plehra, gruaja dënohet me 2400 franga

Një grua që tronditi Gjenevën një vit më parë duke hedhur dy papagaj në një kosh plehrash në Soral është gjobitur për abuzim me kafshët.

Pasi historia u bë lajm kombëtar, gruaja u arsyetua.

Ajo pretendoi se zogjtë kishin një sëmundje të pashërueshme dhe strehimoret e kafshëve nuk ishin të interesuara për të ndihmuar, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Por Shoqata e Gjenevës për Mbrojtjen e Kafshëve thotë se ata nuk janë kontaktuar dhe janë krejtësisht të aftë të kujdesen për papagajtë – të cilët tani po ecin mirë.

Gruas i është thënë se duhet të paguajë një gjobë të menjëhershme prej 2,400 CHF dhe shpenzimet gjyqësore. Një gjobë tjetër prej 12,000 CHF është pezulluar.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI