Lajme

Gjermani: Priten evakuime tjera nga zonat e përmbytura

Mijëra njerëz u evakuuan gjatë fundjavës dhe të tjerë do të largohen nga shtëpitë e tyre, pasi Gjermania jugore u trondit nga përmbytjet e mëdha që lanë të vdekur një shpëtimtar emergjence dhe të paktën një person tjetër të zhdukur të dielën në mbrëmje.

Disa fshatra përgjatë lumenjve Danub dhe Schmutter u evakuuan, pasi një zyrtar theksoi shqetësimet për një digë të dielën në mbrëmje.

Personave të prekur iu tha të qëndronin të qetë, të paketonin gjërat thelbësore dhe të ndiqnin udhëzimet e shërbimeve të urgjencës.

Shirat e dendur dhe përmbytjet në dy shtete shkaktuan ndërprerje gjatë gjithë fundjavës dhe pritej të vinte më shumë shi, tha shërbimi i motit.

Pranë liqenit të Konstancës priten përmbytje të tjera, pasi një lumë doli nga brigjet e tij, duke përmbytur rrugët lokale.

Dhjetëra-mijëra shërbime emergjente kanë qenë në veprim të vazhdueshëm që nga mbrëmja e së premtes, veçanërisht në Bavarinë e Epërme dhe Suabinë, duke ndërtuar diga me thasë rëre, duke pompuar ujin, duke rrethuar zonat e rrezikut dhe duke shpëtuar njerëzit nga shtëpitë e përmbytura.

Një zjarrfikës u vra, një tjetër ishte ende i zhdukur të dielën në mbrëmje, si dhe një grua.

Ndërkohë, njerëzit në Danub po përgatiten për valën e afërt të përmbytjeve dhe shërbimet e shpëtimit të transportit po rreshtonin helikopterët e shpëtimit të pajisur me çikrik, tha një zëdhënës i shërbimit të shpëtimit ajror ADAC.

Në total, të paktën 40,000 punonjës të urgjencës kanë marrë pjesë në përpjekjet e shpëtimit që nga e premtja, ndërsa ushtria gjermane gjithashtu ndërhyri për të ndihmuar pasi lumenjtë në rajon u frynë.

Një zjarrfikës vdiq gjatë natës pasi gomone e tij u përmbys në qytetin bavarez të Pfaffenhofen an der Ilm, i cili shtrihet rreth 40 kilometra në veri të Mynihut.

Tre kolegët e tij në varkë ishin në gjendje të tërhiqeshin në siguri, por trupi i zjarrfikësit u gjet herët në mëngjes të dielën, thanë autoritetet lokale.

Reaguesit ishin nisur për të shpëtuar një familje në zonën e përmbytur rëndë. Nuk ka detaje se çfarë ka ndodhur me familjen.

Kancelari gjerman Olaf Scholz shprehu ngushëllimet e tij të dielën në platformën e mediave sociale X. “Vdekja e një zjarrfikësi në Pfaffenhofen më ka tronditur,” tha ai, duke shtuar se mendimet e tij ishin me të afërmit dhe kolegët e zjarrfikësit.

Scholz do të vizitojë rajonin të hënën. Të dielën, disa ligjvënës udhëtuan në zonat e prekura, duke përfshirë zëvendëskancelarin Robert Habeck, kryeministrin bavarez Markus Söder dhe ministrin e brendshëm të shtetit, Joachim Herrmann.

Söder dhe të tjerë u bënë homazhe njerëzve që po luftonin me ujërat e larta dhe ndihmën dhe mbështetjen e treguar. “Së bashku do ta kalojmë këtë,” shkroi ai në X.

Ai dhe Habeck thanë se ishin të tronditur nga vdekja e zjarrfikësit. “Është e tmerrshme. Ai vdiq duke u përpjekur të shpëtonte njerëzit nga përmbytjet,” tha Habeck.

Një punonjës i një kompanie energjetike u plagos rëndë pasi pësoi një goditje elektrike në Freising, Bavaria e Epërme, tha policia.

Ka pasur shqetësime edhe për disa persona të zhdukur, mes reshjeve ekstreme.

Deri më tani, rreth 3,000 njerëz në Bavari u evakuuan nga zonat e përmbytura, tha të dielën një zëdhënëse e ministrisë së brendshme të shtetit.

Një zëdhënës i shërbimeve zjarrfikëse tha se përmbytjet në rajon ishin të paparashikueshme dhe më ekstremet e parë deri më sot.

Më herët, Shërbimi Meteorologjik Gjerman (DWD) tha se disa rajone në Gjermaninë jugore kanë regjistruar më shumë se një muaj reshje shiu brenda 24 orëve.

Kisslegg në shtetin jugperëndimor të Baden-Württemberg regjistroi 130 milimetra shi vetëm të premten, raportoi DWD. Rajoni normalisht raporton 118 milimetra në muaj në këtë periudhë të vitit.

Në Bad Wörishofen të Bavarisë, 129 milimetra ranë brenda 24 orëve, krahasuar me një mesatare mujore prej 101 milimetrash.

Parashikohen reshje të tjera. Të hënën herët, DWD hoqi të gjitha paralajmërimet ekzistuese të motit të rëndë, por tha se shirat me potencial për shi të dendur priten ende në disa zona, veçanërisht në Gjermaninë jugore./DPA