Koronavirusi: çast pas çasti

Gjermani: Gjysma e rasteve të reja të të infektuarve, nën 35 vjet

Numri i infeksioneve të reja të koronavirusit në Gjermani mbetet i lartë. Ku janë rastet e reja?

Autoritetet e shëndetit publik në Gjermani të martën raportuan 1,821 infeksione të reja me koronavirus brenda 24 orëve. Dhe shifrat e reja nxjerrin në pah se shumë të rinj po marrin virusin, kjo pasi  që gjysma e rasteve të reja në Bavari janë nën 35 vjeç.

Në Bavari, e cila po shtrëngon kufizimet e saj të koronavirusit këtë javë në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen, çdo i dyti rast prek moshat  nga 15 deri në 34 vjeç.

Shifrat nga Zyra Shtetërore për Shëndetin dhe Sigurinë e Ushqimit (LGL) tregojnë se 47 për qind e të gjitha infeksioneve të raportuara në shtatë ditët e fundit vijnë nga kjo grupmoshë.

“Në këtë moshë shpesh ka kontakte me një numër të madh njerëzish – dhe rreziku i infektimit po nënvlerësohet”, tha ministri i Shëndetësisë i Shtetit, Melanie Huml, i Unionit Social Kristian (CSU) të qendrës së djathtë në Mynih.

Sipas LGL, 29 për qind e të gjitha infeksioneve të raportuara në shtatë ditët e kaluara llogariten nga grupi i të rriturve dhe të rinj vetëm të moshës 20 deri në 30 vjeç.

“Rritja e infeksioneve të kurorës në Bavari mund t’i atribuohet pjesërisht shumë të kthyerve nga udhëtimet verore nga zonat e rrezikuara”, tha Huml.

Bavaria ka raportuar rreth 65,000 raste me koronavirus që nga fillimi i pandemisë.

Çfarë po ndodh në pjesën tjetër në Gjermani?

Me një llogaritje shtatë ditore prej 21 infeksioneve të reja për 100,000 banorë, rastet po rriten shpejt.

Senati tani po diskuton masat e mëtejshme me rrethet veçanërisht të prekura si Mitte, Neukölln dhe Friedrichshain-Kreuzberg. Berlini do të diskutojë gjithashtu shtrëngimin e detyrimit për të mbajtur maska ​​në vende publike si në Mynih.

Në disa qytete në të gjithë shtetin më të populluar të Gjermanisë, Nordrhein-Westfalen (NRW), duke përfshirë Këln, Hamm, Remscheid, Gelsenkirchen dhe rrethin Oberbergischer ka gjithashtu raste në rritje. Kjo do të thotë se banorët atje mund të përballen me kufizime të jetës publike së shpejti.

Në NRW ka qenë rreth 65.200 raste të konfirmuara që nga fillimi i shpërthimit.

Sipas Institutit Robert Koch (RKI), të paktën 274,158 njerëz në Gjermani konfirmohet se kanë marrë virusin Sars-CoV-2 që nga fillimi i pandemisë dhe 9,396 njerëz kanë vdekur, përcjellë albinfo.ch

Të Shtunën, 2,297 infeksione të reja Covid-19 u regjistruan në Gjermani, shifra më e lartë që nga Prilli. “Pas një stabilizimi të përkohshëm të numrave të çështjeve në një nivel të rritur, aktualisht mund të vërehet një rritje e mëtejshme e transmetimeve në popullatë në Gjermani,” shkroi RKI në raportin e tij të situatës të hënën.

Kulmi në numrin e infeksioneve të reja të raportuara çdo ditë kishte qenë më shumë se 6,000 në fund të Marsit / fillim të Prillit. Numri më pas ra dhe më pas u rrit përsëri në korrik. Në gusht, numri i rasteve kaloi 2,000 (2,034) një herë. Numri i infeksioneve të reja të zbuluara gjithashtu varet nga numri i njerëzve që testohen.

Sipas vlerësimeve të RKI të hënën, shkalla e riprodhimit, ose shkurt-vlera R, ishte 1.06 në Gjermani (një ditë më parë: 1.22). Kjo do të thotë që dikush me koronavirus vazhdon të infektojë mesatarisht pak më shumë se një person tjetër.

Vlera R pasqyron rrjedhën e infeksionit rreth një javë e gjysmë më parë. Ekspertët synojnë ta mbajnë atë nën 1, por është subjekt i luhatjeve.