Lajme

Gjermani: Zjarrfikësi vdes duke tentuar të shpëtojë një familje

Një zjarrfikës vdiq gjatë një operacioni stuhi në qytetin gjerman Pfaffenhofen an der Ilm në Bavarinë e Epërme. Ai u përmbys në një varkë me tre kolegë gjatë një operacioni dhe u gjet i vdekur në mëngjes, tha një zëdhënës i zyrës së qarkut të dielën.

Aksidenti ka ndodhur në rrethet Uttenhofen dhe Affalterbach. 42-vjeçari ishte në Ilm me tre kolegë për të shpëtuar një familje. Varka u përmbys. Tre zjarrfikësit e tjerë u shpëtuan. Njëri prej tyre u trajtua fillimisht në spital, dy të tjerët u lejuan të shkonin menjëherë në shtëpi.

Aksidenti ka ndodhur rreth orës 23:30. Burri u gjet i vdekur herët në mëngjes.

Nuk ka ende asnjë kthjelltësi në zonat e prekura nga përmbytjet në Gjermaninë jugore: Sipas parashikimit të Shërbimit Gjerman të Motit (DWD), ekziston sërish rreziku i stuhive pjesërisht të forta me shi të dendur në pjesë të mëdha të Bavarisë dhe Baden- Württemberg të dielën.

Sipas parashikimit të DWD nga mëngjesi i së dielës, priten stuhi nga mesdita deri në mbrëmjen e së hënës. Rrugët dhe bodrumet mund të përmbyten sërish. Dëmet nga rrufetë janë gjithashtu të mundshme në disa vende, tha ai.

Në pjesë të Bavarisë dhe Baden-Württemberg, departamentet e zjarrfikësve dhe reaguesit e tjerë të urgjencës janë tashmë në përdorim të vazhdueshëm për shkak të përmbytjeve. Të dielën në mëngjes, niveli më i lartë i paralajmërimit të stuhisë ishte ende në fuqi në disa rrethe në dy shtetet federale. /DPA