Koronavirusi: çast pas çasti

Gjermania do të shtrëngojë masat e Covid 19

Udhëheqësit politikë do të çojnë përpara bisedimet e planifikuara për krizën Covid brenda një jave - dhe do të vendosin për kufizime të reja që synojnë zbutjen e valës së katërt

Një takim në distancë u mbajt të martën midis kancelares në largim Angela Merkel dhe kancelarit të ardhshëm Olaf Scholz.

Megjithatë – siç ishte planifikuar – nuk janë shpallur kufizime të reja. Përkundrazi, ato do të vendosen në fund të kësaj jave në Konferencën e Ministrave të Kryeministrave të Shtetit (MPK). Ky takim është planifikuar për të enjten në vend të 9 dhjetorit, përcjell albinfo.ch.

Në takimin e së martës, liderët politikë diskutuan masat e mundshme Covid, përfshirë vaksinimet e detyrueshme, në dritën e valës drastike të katërt që ka parë që njësitë e kujdesit intensiv të luftojnë në shumë pjesë të vendit.

Kufizime të tjera në tryezë përfshijnë mbylljen e bareve dhe klubeve dhe kufizimin e ngjarjeve të mëdha.

Kryeministri bavarez Markus Söder u tha gazetarëve se priste që ndeshjet e futbollit të Bundesligës të ktheheshin në lojëra në tribuna të zbrazëta, pas një proteste për një stadium i mbushur plot në Këln në fundjavë.

“Është e qartë se diçka duhet të ndryshojë kur bëhet fjalë për futbollin,” tha Söder, përcjell tutje albinfo.ch.

Disa rajone gjermane të goditura rëndë, përfshirë Bavarinë dhe Saksoninë, kanë anuluar tashmë tregjet e Krishtlindjeve dhe kanë ndaluar të pavaksinuarit nga hapësirat publike si palestrat dhe ambientet e kohës së lirë.

Por kritikët thonë se lara-lara e rregullave është konfuze dhe shumë po bëjnë thirrje për rregulla mbarëkombëtare.

Sipas burimeve, Scholz u tha pjesëmarrësve në bisedime se ai është në favor të ndalimit të të pavaksinuarve nga më shumë pjesë të jetës publike, duke përfshirë shitjen me pakicë jo thelbësore.

Scholz tha se ai gjithashtu dëshironte të shihte 30 milionë goditje me Covid të administruara për njerëzit në Gjermani deri në Krishtlindje. Ai sugjeroi që më shumë profesionistë duhet të jenë në gjendje të kryejnë goditje, si dentistët dhe veterinerët, për të futur më shumë vaksina në armë.

Kjo erdhi pasi gjykata më e lartë e Gjermanisë vendosi se masat e ‘frenimit emergjent’ të sjella në fillim të këtij viti, të cilat përfshinin shtetrrethim dhe kufizime të kontaktit ishin të ligjshme.

Ka pasur thirrje që vendi të rifusë frenat e emergjencës për të kontrolluar situatën aktuale.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI