Lajme

Gjermania mund ta përfundojë gjendjen epidemike më 25 nëntor

Nga perspektiva e sotme, kushtet normale do të jenë të mundshme vetëm në pranverën e vitit të ardhshëm" ka thënë ministri Spahn

Sipas një raporti në gazetën “Bild”, ministri gjerman i shëndetësisë Jens Spahn flet në favor të përfundimit të gjendjes së emergjencës së koronës.

“Instituti Robert Koch e klasifikon si të lehtë rrezikun për njerëzit e vaksinuar” citon gazeta politikanin e CDU nga Konferenca e Ministrave Federal të Shëndetësisë.

Kështu, duke pasur parasysh kuotën aktuale të vaksinimit, “situata epidemike e shpallur në nivel kombëtar mund të përfundojë më 25 nëntor 2021”.

“Kjo do t’i japë fund një gjendjeje të jashtëzakonshme që ka ekzistuar që nga 28 marsi 2020, ose pothuaj 19 muaj” citohet ministri.

Megjithatë, ai ka vënë në dukje se rregullat e higjenës 3G dhe të brendshme do të jenë akoma absolutisht të nevojshme, transmeton albinfo.ch.

“Pra, ne vijmë nga gjendja e jashtëzakonshme në një gjendje të veçantë kujdesi. Nga perspektiva e sotme, kushtet normale do të jenë të mundshme vetëm në pranverën e vitit të ardhshëm”, citohet të ketë thënë Spahn.

Ndërsa eksperti i shëndetësisë nga partia SPD, Karl Wilhelm Lauterbach është shprehur i befasuar që Spahn kishte njoftuar përfundimin e urgjencës së epidemisë në këtë pikë kohe, përcjell albinfo.ch.

“Ne jemi në një situatë në të cilën numri i rasteve po rritet, progresi i vaksinimit po stagnon dhe dukshëm më shumë raste mund të priten në shkolla, në muajt e ftohtë” ka thënë ai.

“Askush aktualisht nuk e di saktësisht se çfarë na pret në katër javët e ardhshme, sa e lartë do të jetë kjo valë.”


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI