Lajme

Gjermania përgatitet të transportojë miliona vaksina Covid

Shpërndarja e vaksinave, së shpejti në gjithë botën

Si një varg vaksinash Covid-19 pranë aprovimit, stafi i Aeroportit të Frankfurtit po përgatitet për të trajtuar sfidën e paparë logjistike të transportimit të miliona dozave të shpëtimit të jetës në gjithë botën, transmeton albinfo.ch.

Frankfurti është qendra më e madhe e Evropës për transportimin e mallrave farmaceutike dhe do të jetë thelbësore për suksesin e vaksinimit të miliona njerëzve kundër koronavirusit.

“Stresi po rritet tani që po hyjmë në fazën “e nxehtë “, i tha AFP Karin Krestan, drejtoresha e operacioneve të Lufthansa Cargo gjatë një turneu në terminalin e kontrolluar “Cargo Cool Center”.

Krestan, e cila përdor aftësitë e saj si një ish-infermiere, është e sigurt që ekipi i saj është i gatshëm për këtë detyrë. “Proceset janë krijuar, ne jemi shumë të sigurt dhe ndihemi të përgatitur mirë”, tha ajo.

Në fakt, Max Philipp Conrady, shefi i infrastrukturës së mallrave në Fraport, i tha AFP: “Ne kemi qenë të gatshëm që nga gushti”. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI