Tematike

Gjithçka që duhet të dini për Oktoberfest 2023

Nga atraksionet e reja, deri tek uji i rubinetit për më shumë mysafirë me para, ja çfarë duhet të dini për festivalin folklorik më të famshëm të Gjermanisë, që fillon të shtunën, më 16 shtator.

Teksa politikanët bavarezë janë të prirur për fazat përfundimtare përpara zgjedhjeve shtetërore më 8 tetor, ka një përgatitje tjetër (pak më të gëzueshme) duke u zhvilluar: këtë të shtunë, Oktoberfest do të nisë përsëri, shkruan TheLocal.de, përcjell albinfo.ch.

Rreth gjashtë milionë të ftuar priten në festivalin më të madh folklorik në Evropë, i cili zgjat deri të martën, më 3 tetor.
Pseudonimi për festivalin 188-vjeçar dhe gjithashtu emri i panairit të gjerë ku zhvillohet, është Wiesn.

Sa kushton birra e famshme gjigante?

Një litër birrë kushton ndërmjet 12,60 dhe 14,90 euro, mesatarisht 14,18 euro. Kjo është një mesatare prej rreth 6.1 për qind më shumë se vitin e kaluar.
Por, të gjitha ankesat për birrën e shtrenjtë Wiesn, rritja e çmimit këtë vit nuk është aq e madhe. Është në të njëjtin nivel me inflacionin e përgjithshëm në Gjermani, i cili ishte 6.1 për qind në gusht – dhe nën rritjen disi më të lartë të çmimeve për ushqimet dhe gastronominë.
Në sektorin e shitjes me pakicë, çmimet e birrës u rritën dy herë më shumë se sa në Oktoberfest. Sipas të dhënave nga Enti i Statistikave, në gusht ishte 12.2 për qind më i kushtueshëm se një vit më parë.
Përveç kësaj, me një birrë në Wiesn ju merrni më shumë alkool për paratë tuaja, pasi ajo ka tendencë të jetë pak më e fortë. Në kushtet e inflacionit të lartë, uji i rubinetit do të jetë në dispozicion pa pagesë për herë të parë këtë vit. Në të kundërtën, një litër ujë në shishe do t’ju rikthejë një mesatare prej 10,04 € në tenda, krahasuar me 9,67 € në vitin 2022.

Mund të vini vetëm në Wiesn në Dirndl dhe Lederhosen?

Mos u shqetësoni nëse nuk ju pëlqen të zbukuroheni me fustane tradicionale të fshatit bavarez ose pantallona lëkure të stilit yodler. Lejohet çdo gjë që ju pëlqen. Skocezëve u pëlqen të vijnë me fustanellë, dhe për “Të dielën e homoseksualëve” të dielën e parë të festivalit, mbretëreshat zvarriten në Wiesn. Janë parë edhe të ftuar në SHBA me kostume romb të bardhë dhe blu, si dhe ata që kanë veshur kapele pule prej pelushi.

Megjithatë, shumë vendas si dhe mysafirë të huaj vijnë në kostume të traditës. Pas periudhës së pasluftës, xhinset dhe bluzat filluan të bëheshin veshje të pranueshme në festivalin e famshëm, por në mesin e viteve 1990, kryebashkiaku Christian Ude (SPD) dhe ish-shefi i Wiesn-it, Gabriele Weishäupl e bënë sërish modë kostumin tradicional.

Si mund të gjeni vend në tendën e birrës?

Gjëja më e sigurt për të bërë: rezervoni muaj më parë në çadrën përkatëse. Fatkeqësisht, vendet e rezervuara janë zhdukur të gjitha tani – por ju mund të shkoni herët nëse dëshironi ende një vend, pasi mikpritësit nuk lejohen të japin të gjitha vendet.

Ju mund të nxitoni në tendën e zgjedhjes sapo vendi i festivalit të hapet në orën 9 të mëngjesit – më të shpejtët marrin vendet më të mira – dhe mundësisht të martën dhe jo të shtunën.

Disa njerëz kanë nxjerrë në shitje biletat e tyre në platformat online, përmes të cilave disa tabela janë ende në dispozicion – për disa mijëra euro. Por mikpritësit e tendës së Oktoberfestit e kanë kundërshtuar kryesisht praktikën, dhe disa madje po ndërmarrin veprime ligjore kundër saj.

Nga 180 bizneset e panaireve, rreth 90 për qind datojnë në shekullin e 19-të.
Ka disa udhëtime më të vjetra, më të çlodhura, të tilla si rrëshqitja e rrëshqitjes, Rrota e Djallit ose Krinoline Krinoline, të emërtuara sipas fundeve të famshme të modës së vjetër.
Një akt tjetër legjendar është Varieté Schichtl, i cili kryen “prerjen e kokës së një personi të gjallë në një skenë të hapur, me ndriçim të ndezur” disa herë në ditë, sipas faqes së internetit të festivalit.

Sa miqësore me mjedisin është Wiesn?

Banorët kanë një qëllim ambicioz: tendat e mëdha të festivalit do të bëhen neutrale ndaj klimës brenda pesë viteve, nëse është e mundur edhe deri në vitin 2026. Për një kohë të gjatë, energjia elektrike e gjelbër është përdorur në festival, uji për shpëlarjen e filxhanëve të birrës për tualetet është ricikluar dhe mbetjet janë reduktuar.

Duhet të ketë të paktën një pjatë vegan në çdo tendë, si dhe më shumë pjata vegjetariane. Tenda e verës së Kuffler-it gjithashtu dëshiron të masë mbetjet ushqimore dhe të zbatojë gjetjet në festivalin e vitit të ardhshëm.