Koronavirusi: çast pas çasti

Gjysma e restoranteve në Zvicër mund të falimentojnë

Gjysma e bareve, restoranteve dhe kafeneve do të mbyllen nëse nuk marrin mbështetje urgjente financiare nga qeveria federale.

Ky është paralajmërimi i trupit të industrisë, GastroSuisse. Ata thonë se një valë e tretë po vjen – një valë e tretë e pushimeve nga puna, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Ata anketuan 4,00 nga anëtarët e tyre dhe 98% thonë se kanë nevojë për ndihmë urgjente.

Sektori punëson 100,000 në të gjithë vendin.

Këshilli Federal do të vendosë këtë javë nëse ndihma e ofruar deri më tani do të zgjatet deri në Mars 2021.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI