Futboll

Granit Xhaka: Ajo çfarë ka ndodhur, është e pajustifikueshme

Ylli i futbollit, Granit Xhaka, në një intervistë SonntagsBlick ka thënë se reagimi i tij i shumë përfolur ka qenë diçka jo normale dhe e pajustifikueshme, përcjell albinfo.ch.

Xhaka ka thënë se ka qenë një javë e mundimshme, por ai tashmë ka marrë veten dhe është i gatshëm të kthehet në lojë.

“Me sa mbaj mend, tifozët kanë qenë gjithmonë pjesë e sportit tim. Dhe që nga fillimi kam pasur shumë respekt për entuziazmin e tifozëve dhe vështirësitë që ata durojnë për të na mbështetur neve lojtarëve. Kritika e tyre, kur është e drejtë, u bëjnë të rriteni si atlet. Dhe fuqia dhe energjia që ato kontribuojnë në lojë e bëjnë që çdo atlet ta dashurojë edhe më shumë futbollin. Ndihem sikur jam pjesë e një familje të madhe futbolli. Nëse ekipi dhe unë nuk luajmë mirë, ne duhet të dëgjojmë dhe të punojmë në të. Por fyerja dhe betimi ndaj kapitenit tuaj do të shkaktojë shqetësime dhe një atmosferë të keqe për ekipin për të cilin supozohet se jeni duke e mbështetur. Kjo nuk ka kuptim për mua dhe dobëson frymën e ekipit”, është shprehur Xhaka.

Xhaka gjihashtu gjatë kësaj interviste ka bërë të ditur se disa nga shokët e tij të skuadrës pas incidentit kishin shkuar ta shihnin se si ishte.

“Disa nga shokët e mi të skuadrës erdhën për të më parë mua dhe ishte gjest i shkëlqyeshme. Ata më inkurajuan që të mos e lejoja të më demoralizonte kjo. Dhe, mbi të gjitha ata theksuan se tifozëve të Arsenalit në gjithë botën nuk u pëlqen mënyra se si reaguan tifozët në stadium dhe e dënuan atë”, përcjell albinfo.ch.