Lajme

Graubünden: Një i lënduar nga përplasja e dy trenave

Një lokomotivë me shtatë vagonë ​ është përplasur me një tren tjetër ndërtimi të palëvizshëm në një kantier ndërtimi

Një përplasje e dhunshme midis dy trenave të ndërtimit të Hekurudhës RhB në Cazis Graubünden ka kaluar relativisht lehtë, në natën mes të mërkurës dhe të enjtes. Një punonjës i hekurudhës është lënduar lehtë.

Po ashtu është shkaktuar një dëm material prej disa qindra mijëra frangash, raporton sda.ch.

Aksidenti ndodhi rreth orës 02.30 pas mesnatës, njofton policia e kantonit në Graubünden, transmeton albinfo.ch. Një lokomotivë me shtatë vagonë ​ është përplasur me një tren tjetër ndërtimi të palëvizshëm në një kantier ndërtimi.

Një punonjës i hekurudhës ka pësuar lëndime të lehta, transmeton albinfo.ch. Rrethanat e incidentit janë duke u hetuar nga policia e kantonit dhe Bordi Zviceran i Hetimit të Sigurisë (Sust).

Trafiku hekurudhor në linjën Chur-Tussis u ndërpre nga aksidenti. Hekurudhat RHB presin që ndërprerja të zgjasë për një ditë të tërë.

RhB ka përdorur autobusë zëvendësues në linjën e dëmtuar.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI