Lajme

Ideja e Macron për dërgimin e ushtarëve në Ukrainë provokon reagime të forta 

Emmanuel Macron u bëri thirrje të hënën aleatëve të Ukrainës që takohen në Paris për një “fillim” për të siguruar “humbjen” e Rusisë, duke njoftuar masa të reja për t’i dhënë më shumë armë Kievit dhe duke refuzuar për të përjashtuar mundësinë e dërgimit të trupave perëndimore në të ardhmen.

Nëse Parisi e ngre këtë opsion për herë të parë, “sot nuk ka konsensus për dërgimin e trupave tokësore në një mënyrë zyrtare, të supozuar dhe të miratuar”, pranoi presidenti francez në fund të kësaj konference ndërkombëtare.

“Por dinamikisht, asgjë nuk duhet të përjashtohet. Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme që Rusia të mos mund ta fitojë këtë luftë”, vazhdoi kreu i shtetit.

Emmanuel Macron nuk ka dashur të thotë më shumë për qëndrimin e Francës për këtë çështje. Por për të, “çdo gjë është e mundur nëse është e dobishme për të arritur objektivin tonë”.

Presidenti francez megjithatë kujtoi se aleatët e Ukrainës “nuk ishin në luftë me popullin rus”, por se “thjesht nuk donin t’i linin ata të fitonin në Ukrainë”.

Dërgimi i trupave “nuk është në tryezë”

Reagimet pasuan njëra-tjetrën pas deklaratës së Emmanuel Macron. Dërgimi i trupave në Ukrainë “nuk është në tryezë” për momentin, deklaroi të martën pa e përjashtuar kryeministri suedez Ulf Kristersson, vendi i të cilit do të bëhet anëtari i 32-të i NATO-s.

Qeveria italiane theksoi gjithashtu se ndihma perëndimore për Ukrainën nuk përfshin dislokimin e trupave evropiane ose të NATO-s. NATO nuk do të dërgojë trupa tokësore në Ukrainë, tha kancelari gjerman, Olaf Scholz.

Kremlini kritikon ndërsa Ukraina evokon një element pozitiv

Dërgimi i trupave në Ukrainë “nuk do të ishte në interesin” e Perëndimit, paralajmëroi të martën zëdhënësi i Kremlinit. “Absolutisht nuk është në interesin e këtyre vendeve. Ata duhet të jenë të vetëdijshëm për këtë”, u tha Dmitri Peskov gazetarëve, duke gjykuar se fakti i thjeshtë i evokimit të kësaj mundësie përbën “një element të ri shumë të rëndësishëm” në konflikt. Nga ana e tij, Kievi konsideroi se diskutimet e vendeve perëndimore për mbështetjen e drejtpërdrejtë ushtarake për Ukrainën përbënin një element pozitiv. “Kjo tregon vetëdije absolute për rreziqet që paraqet për Evropën një Rusi militariste dhe agresive”, tha në një koment me shkrim këshilltari presidencial ukrainas, Mykhailo Podoliak.

Reagimet janë shumëfishuar edhe në Francë. “Lufta kundër Rusisë do të ishte çmenduri”, denoncoi lideri i Francës rebele Jean-Luc Mélenchon në X natën e së hënës në të martë, duke i gjykuar deklaratat e Emmanuel Macron “të papërgjegjshme”. “Emmanuel Macron luan liderin e luftës, por është për jetën e fëmijëve tanë që ai flet me kaq pakujdesi”, deklaroi Marine Le Pen, presidente e grupit të deputetëve të Rally Kombëtare, gjithashtu në X.