Lajme

Indi: Qytetari merr të paktën tetë doza të vaksinës

Një burrë në Indi u injektua me të paktën tetë doza të vaksinës kundër COVID-19 vitin e kaluar, tha një zyrtar shëndetësor.

Brahmdeo Mandal, 65-vjeçar, ka pohuar se ka marrë 11 doza të vaksinën në shtetin Bihar.

Postieri në pension tha se dozat e kishin ndihmuar atë të shpëtonte nga dhimbjet dhe “të qëndronte i shëndetshëm”. Ai pretendoi se nuk kishte pësuar asnjë efekt negativ.

Mondal më në fund u ndalua të merrte atë që ai pretendonte se ishte doza e tij e 12-të në një kamp javën e kaluar.

Një hetim është duke u zhvilluar për ta zbuluar se si ndodhi që Mandal, i cili jeton me familjen e tij në rrethin Madhepura, të marrë disa doza të vaksinës.

“Ne kemi gjetur tashmë prova se ai mori tetë doza nga katër vende”, tha për BBC, Amarendra Pratap Shahi, kirurge civile në Madhepura./BBC