Lajme

Ish-ministrja ftohet ta nxjerrë Kryqin e Kuq Zviceran nga kriza

Ish-ministrja Simonetta Sommaruga është thirrur në krye të Kryqit të Kuq Zviceran, të goditur nga kriza, dhe ka shfaqur interes, raporton gazeta NZZ am Sonntag, përcjell Albinfo.ch.

Gazeta thotë se “qarqe me ndikim në fushën e politikës dhe ndihmave humanitare po i drejtohen asaj” për të drejtuar bamirësinë dhe për ta ndihmuar atë të dalë nga kriza.

Kryqi i Kuq Zviceran (SRC), i cili është bamirësia më e madhe e Zvicrës (për të mos u ngatërruar me Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq), është në kërkim të një drejtuesi të ri, pasi presidentja e tij, Barbara Schmid-Federer, dha dorëheqjen të premten pas një raporti të keq. Stili i udhëheqjes së Schmid-Federer u nda nga raporti i pavarur për shkarkimin e drejtorit të SRC-së, Markus Mader, në dhjetor.

Kjo çoi në dorëheqjen e katër anëtarëve të Këshillit të Kryqit të Kuq që mbikëqyr SRC-në. Sipas raportimeve të mediave, grindjet e lidershipit kanë rezultuar në një rënie të donacioneve për SRC, me disa donatorë të mëdhenj që kanë pezulluar mbështetjen e tyre deri në zgjidhjen e problemeve.

Bisedime jozyrtare eksploruese janë zhvilluar me Sommaruga, konfirmuan burime për NZZ am Sonntag dhe ajo thuhet se ka shfaqur interes. Sommaruga ishte një ministër social-demokrat i vjetër, i cili u dorëhoq në fund të vitit të kaluar.

“Të kesh një ish-ministër kabineti si president do të ishte një shenjë shumë pozitive”, i tha gazetës politikani dhe kreu i një njësie të SRF, Philipp Mathias Bregy./Albinfo.ch