Lajme

Itali: Shoqata “Scanderbeg Parma” mblodhi mijëra euro për të prekurit nga tërmeti

Është bërë e ditur se shoqata kulturore shqiptare “Scanderbeg Parma” në Itali grumbulloi një fond prej 6000 eurosh në ndihmë të familjeve të dëmtuara nga tërmeti në Shqipëri, shkruan albinfo.ch.

Kjo shoqatë organizoi një event kuluror, qëllimi i së cilës ishte solidarizimi i tyre me banorët e prekur nga tërmeti në Shqipëri. Në këtë event ishin shumë të pranishëm, në një darkë për mbledhjen e fondeve për viktimat e tërmetit në Shqipëri, e cila ishte mbushur me njerëz të vëmendshëm dhe bujarë.

Shoqata kulturore shqiptare në Emilian, ndryshe i cilësuar si Paris i vogël, që për mbi 13 vjet mbush muajin nëntor me shfaqje, prezantime librash, shfaqje filmike, muzikë, vallëzime dhe shumë kulturë shqiptare të ofruar për nënshtetësi. /Albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI