Lajme

Italia goditet nga një tërmet

 

Një tërmet me magnitudë 4.6 u regjistrua mbrëmë në jug të Italisë, në Molise. Mediat italiane raportojnë se epiqendra ishte në provincën e Campobasso, përcjell albinfo.ch.

Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë, tërmeti kishte një thellësi prej 23 kilometrash.

Tërmeti është ndierë edhe në disa zona të tjerë, si Campania, Puglia, Abruzzo dhe Lazio.

Tërmeti shkaktoi panik te banorët, të cilët dolën menjëherë në rrugët e vendit. Autoritetet italiane, nga kontrollet e para të kryera, raportojnë se nuk ka dëmtime në shtëpi apo njerëz.