Lajme

Izrael: Për shkak të një postimi, kërkohet ndalimi i këngëve të Dua Lipës

Peticion pas postimit anti-izraelit nga Dua Lipa

Sipas informacioneve të fundit nga mediat izraelite, rreth tre mijë vetë kanë nënshkruar një peticion, në të cilin u kërkohet radiostacioneve lokale, e sidomos Army Radio dhe Galgalatz, të ndalojnë transmetimin e këngëve të këngëtares Dua Lipa, sepse ajo ka publikuar në Instagram para disa ditësh një postim antiizraelit, ku mes të tjerash shkruan se ushtarët e IDF-së qëllojnë edhe mbi fëmijë, përcjell albinfo.ch.

Sipas gazetës “Jeruzalem Post”, organizata e djathtë “Im Tirzu” u ka drejtuar një letër ministrit të Kulturës Chili Tropper dhe atij të Mbrojtjes, Benny Gantz, ku shkruhet se “për shkak të fyerjeve kundër ushtarëve të IDF-së, antisemitizmit, shpifjeve, teorive konspirative dhe shtrembërimeve që përmban postimi që këngëtarja ndau në Instagram, nuk është e përshtatshme që një radio stacion i lidhur me IDF-në të vazhdojë të transmetojë këngët e saj”.

Duhet theksuar se Dua Lipa, e cila ka në Instagram 46.3 milionë ndjekës, dënoi në postimin e saj “keqtrajtimin e fëmijëve palestinezë nga ushtria izraelite”, duke e krahasuar atë me dhunën racore të policisë në SHBA.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI