Lajme

Kush e fitoi çmimin për filmin më të mirë në ceremoninë Oscars

Ceremonia e 93-të e ndarjes së çmimeve Oscars u mbajt mbrëmjen e djeshme, më 25 prill. Transmetimi u bë nga dy vende Teatri Dobly dhe Union Station të Los Angelos. Filmi amerikan Nomadland ka fituar tri çmime Oscars gjatë ceremonisë.

Drama e regjisores Chloe Zhao “Nomadland” është shpërblyer me çmimet për filmin më të mirë, regjinë më të mirë dhe aktoren më të mirë.

Vlen të ckekët se rolin kryesor në këtë film e ka luajtur Frances McDormand, e cila këtë vit ka fituar Oscarin e tretë në karrierën e saj si aktorja më e mirë dhe Anthony Hopkins shënoi fitoren e dytë të aktorit më të mirë për “The Father”.

Me kinema të mbyllura pothuajse në gjithë botën, për shkak të pandemisë, filmi i Zhaos ka kapur momentin ideal për të portretizuar kufijtë izolues të shoqërisë.

“Mank”, filmi i David Fincher për bashkëshkrimtarin “Citizen Kane” Herman Mankiewicz, triumfoi me 10 nominime dhe mori çmime në shtëpi për kinematografinë dhe dizajnin e produksionit. Filmi fitoi gjithashtu për filmin, aktorin dhe regjisorin më të mirë. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI