Bota

Kaosi me udhëtime në Evropë, shumë anulime, humbje bagazhi e shumë kokëçarje për udhëtarët

Pasagjerët me linjat ajrore me kosto të ulët të Evropës po përballen me më shumë greva këtë verë

Sindikatat që përfaqësojnë ekuipazhin e kabinës së Ryanair në Belgjikë, Francë, Itali, Portugali dhe Spanjë kanë bërë thirrje për greva këtë fundjavë që vjen, ndërsa operacionet e easyJet në Spanjë përballen me një grevë nëntë-ditore muajin e ardhshëm.

Damien Mourgues, një përfaqësues i sindikatës SNPNC në Ryanair në Francë, tha se linja ajrore nuk respekton ligjet për kohën e pushimit dhe po bën thirrje për një rritje për ekuipazhin e kabinës që ende paguhet me pagën minimale. Ekuipazhi i kabinës do të hyjë në grevë të shtunën dhe të dielën. Një grevë në fundjavën e 12 dhe 13 qershorit tashmë shkaktoi anulimin e rreth 40 fluturimeve të Ryanair në Francë, ose rreth një e katërta e totalit, përcjell albinfo.ch.

Rivali me kosto të ulët easyJet i Ryanair gjithashtu përballet me nëntë ditë grevash në ditë të ndryshme në korrik në aeroportet e Barcelonës, Malaga dhe Palma de Mallorca. Sindikata tha të martën se ekuipazhi i kabinës spanjolle easyJet, me një pagë bazë prej 950 euro në muaj, ka pagat më të ulëta nga bazat evropiane të linjës ajrore.

Sulmet vijnë pasi udhëtimi ajror është rimëkëmbur që kur janë hequr kufizimet e Covid-19. Por shumë linja ajrore, të cilat pushuan nga puna stafin gjatë pandemisë, kanë probleme të ripunësojnë punëtorë të mjaftueshëm dhe janë detyruar të anulojnë fluturimet, përfshirë easyJet, i cili është goditur veçanërisht nga mungesa e punonjësve.

Të hënën, Federata Evropiane e Punëtorëve të Transportit u bëri thirrje pasagjerëve që të mos fajësojnë punëtorët për fatkeqësitë në aeroporte, fluturimet e anuluara, radhët e gjata dhe kohën më të gjatë për check-in, dhe bagazhet e humbura ose vonesat e shkaktuara nga dekada të korporatave, lakmia dhe heqja e vendeve të punës të denjë në këtë sektor”, përcjell tutje albinfo.ch.

Federata tha se pret që “kaosi me të cilin po përballet aktualisht sektori i aviacionit do të rritet vetëm gjatë verës pasi punëtorët janë shtyrë në prag”.

“Kaos” në sektorin e aviacionit

Në Spanjë, sindikatat i kanë kërkuar ekuipazheve të kabinës së Ryanair të bëjnë grevë nga 24 qershori deri më 2 korrik për të siguruar “të drejtat e tyre themelore të punës” dhe “kushtet e mira të punës për të gjithë stafin”. Stafi i Ryanair në Portugali planifikon të hyjë në grevë nga e premtja deri të dielën për të protestuar ndaj kushteve të punës, ashtu si edhe punonjësit në Belgjikë. Shefi i Ryanair, Michael O’Leary, ka hedhur poshtë sulmet. “Ne kryejmë dy mijë e gjysmë fluturime çdo ditë,” tha ai në fillim të këtij muaji në Belgjikë. “Shumica e këtyre fluturimeve do të vazhdojnë të funksionojnë edhe nëse ka një grevë në Spanjë nga ndonjë sindikatë e Mickey Mouse ose nëse sindikatat belge të ekuipazhit të kabinës duan të bëjnë grevë këtu,” shtoi ai në një konferencë për media.

Në Itali, një grevë 24-orëshe është vendosur të godasë operacionet e Ryanair të shtunën me pilotët dhe ekuipazhin e kabinës që bëjnë thirrje që linja ajrore të respektojë pagat minimale të përcaktuara për sektorin sipas një marrëveshjeje kombëtare.

Norvegjia

Më shumë se 50 nisje nga aeroportet e Norvegjisë janë anuluar deri më tani për shkak të një greve të teknikëve të avionëve. Widerøe ka anuluar 38 fluturime deri më tani, ndërsa nga Norvegjia, Air Shuttle anuloi pesë nisje të martën në mëngjes dhe njoftoi se 17 udhëtime të tjera nuk do të kryheshin të mërkurën. Organizata Norvegjeze e Teknikëve të Trafikut Ajror (NFO) ka aktualisht 106 punëtorë në grevë. Organizata mund të marrë 39 staf të tjerë të premten nëse nuk arrihet një marrëveshje për pagën. Udhëtarët këshillohen të kontaktojnë drejtpërdrejt linjën ajrore me të cilën duhet të fluturojnë nëse fluturimi i tyre vonohet ose anulohet.

Widerøe u ka kërkuar udhëtarëve që të mos kontaktojnë me ta nëse fluturimi i tyre nuk është anuluar, ndërprerë ose nuk janë të kënaqur me aranzhimet alternative të udhëtimit që u janë ofruar. “Nëse nuk keni dëgjuar asgjë nga ne, atëherë mund të jeni të sigurt që udhëtimi juaj është ende i planifikuar dhe i kryer dhe silluni në mënyrën e zakonshme kur dilni dhe udhëtoni”, tha një zyrtar për shtyp i linjës ajrore për transmetuesin publik NRK.

Norvegjia tha se po punonte për të ri-rezertuar klientët, fluturimet e të cilëve ishin anuluar. “Pothuajse të gjithëve iu është ofruar të ri-prenotojnë në një rrugë alternative, dhe më pas ka një fluturim ku ne ende po punojmë për ta zgjidhur atë”, tha Esben Tuman, drejtor i komunikimit për linjën ajrore, për Newswire NTB.