Lajme

Kina favorizon Zvicrën si destinacion turistik

Agjencitë kineze të udhëtimit së shpejti do t’u ofrojnë turistëve 20 destinacione në mbarë botën. Zvicra, e cila nuk kërkon një test Covid, është një nga vetëm dy vendet evropiane në listë.

Njoftimi u bë nga Ministria Kineze e Kulturës dhe Turizmit më 20 janar, raportoi gazeta Le Temps të mërkurën. Ky relaksim vjen pasi Covid-19 raportohet se ka infektuar 80% të popullsisë javët e fundit.

Pas gati tre vjetësh mbyllje të rrepta kufijsh, Pekini vendosi më 7 dhjetor të heqë shumicën e kufizimeve të udhëtimit në Kinë dhe më pas të lejojë qytetarët e tij të udhëtojnë përsëri jashtë vendit. Nga 6 shkurti, agjencitë kineze të udhëtimit mund të ofrojnë 20 destinacione, duke përfshirë Zvicrën dhe Hungarinë.

Në fillim të këtij viti, Pekini kritikoi rekomandimet e Bashkimit Evropian që njerëzit duhet të testohen për Covid në Kinë përpara se të fluturojnë në një destinacion evropian. Kjo masë zbatohet nga të gjithë fqinjët e Zvicrës, por u konsiderua e panevojshme nga Berna më 11 janar.