Lajme

Kosovarja 16-vjeçare do të avokojë çështjet gjinore në Parlamentin Europian

Rea Sylejmani, 16 vjeçe, është kosovarja prishtinase në mesin e shumë anëtarëve të organizatave të ndryshme nga e gjithë bota.

Ajo u përzgjodh që të avokojë para ministrave të Parlamentit Europian në Bruksel, mbi dhunën dhe diskriminimin e vajzave dhe grave në gjithë botën, transmeton KultPlus.

Kjo cilësohet si një shembull i mirë për të gjithë të rinjët dhe të rejat që për qëllim kanë angazhimin e tyre në çështjet publike, përcjell albinfo.ch.

Rea Sylejmani, young advocate from Kosovo addresses the European Parliament

Rea Sylejmani, member of Respect Our Right – ROR with support from Save the Children is participating in the European Week of Action for Women and Girls. During this event she had the opportunity to address the European Parliament and its MEPs informing them about issues that girls and women are being faced with worldwide and what they can do to bring positive change. #girlspeakout #EUGirlsWeek

Publiée par Save the Children in Kosovo sur Mercredi 9 octobre 2019

Fotografia e Rea Sylejmani

Fotografia e Rea Sylejmani