Koronavirusi: çast pas çasti

Kur mund të udhëtojnë përsëri banorët e Zvicrës jashtë vendit?

Pas më shumë se një viti kufizimesh udhëtimi, cilat vende po hapen për turistët e Zvicrës?

Pushimet verore janë afër cepit dhe situata epidemiologjike është duke u përmirësuar në shumë pjesë të botës. A do të thotë kjo se më në fund mund të udhëtojmë përsëri jashtë?

Nëse pandemia nuk përkeqësohet në javët e ardhshme, ka disa shenja premtuese se udhëtimet ndërkombëtare po rriten, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Disa vende janë më të lehta për tu futur sesa të tjerat, prandaj duhet të merrni parasysh nëse rregulloret e hyrjes, siç janë kërkesat e karantinës, e bëjnë udhëtimin të vlefshëm.

Së pari, le të shohim vendet fqinje.

Italia

Italia, e cila ka qenë tradicionalisht një nga destinacionet më të njohura për turistët zviceranë për shkak të afërsisë dhe daljes në det, po synon të hapë vendin për turistët në mes të majit.

Vizitorët që kanë pasur dy doza të vaksinës Covid të aprovuara në BE, përfshirë Pfizer / Biontech dhe Moderna të përdorura në Zvicër, të rikuperuar nga sëmundja, ose testuar negativisht 48 orë para udhëtimit (dhe të kenë prova të përshtatshme), do të lejohet hyrja pa kufizime.

Franca

Një tjetër destinacion popullor për turistët zviceranë, Franca është e hapur për banorët e Zvicrës. Nuk kërkohet karantinë.

Por nëse jetoni më larg se 30 km nga kufiri francez ose keni ndërmend të qëndroni në vend më shumë se 24 orë, do t’ju duhet një test negativ PCR Covid si dhe një deklaratë që jeni pa simptoma dhe nuk keni qenë në kontakt me ndonjë rast koronavirus.

Formularët e lejes për udhëtime që tejkalojnë 10 km nga shtëpia e dikujt nuk janë më të nevojshme, i cili ka qenë i vlefshëm në vend për muaj, do të shtyhet gradualisht, duke përfunduar krejtësisht më 30 qershor, përcjell tutje albinfo.ch.

Gjermania

Të gjithë që udhëtojnë në Gjermani me aeroplan duhet të paraqesin një certifikatë negative të testit koronavirus jo më të vjetër se 48 orë para se të hipin në bord.

Gjermania gjithashtu kërkon një karantinë 10-ditore për njerëzit që vijnë nga zona me incidencë të lartë. Por pasi Zvicra nuk është në atë listë, nuk kërkohet karantinë.

Po sikur të doni thjesht të bëni pazar përtej kufirit?

Banorët zviceranë të cilët janë vaksinuar plotësisht tani lejohen të futen me makinë në shtetin fqinj gjerman Baden-Württemberg.

Përveç atyre që janë vaksinuar plotësisht, njerëzit që kanë kontraktuar koronavirus midis 21 ditësh dhe tre muaj më parë gjithashtu do të lejohen të kalojnë kufirin.

Por ata që kanë pasur virusin kohët e fundit do të duhet të tregojnë prova të një testi negativ PCR në mënyrë që të hyjnë në Gjermani.

Austria

Austria është vendosur të qetësojë karantinën e saj të rreptë koronavirus në 19 maj për shumicën e vendeve të BE, përfshirë Zvicrën.

Kërkesa për karantinë gjithashtu do të lëkundet.

Sidoqoftë, nuk është ende e sigurt nëse ky sistem do të zbatohet në të vërtetë ose nëse Austria do të miratojë një sistem i cili vendos vendet e tëra në një listë të rrezikut, ose do ta bënte këtë në bazë rajonale, siç bën Zvicra për kombet fqinje, përcjell tutje albinfo.ch.

Sidoqoftë, edhe pse udhëtimi në këto katër vende është pak a shumë i pakufizuar, ose do të ndodhë, në javët e ardhshme, mbani në mend se kërkesa për karantinë është në fuqi për disa rajone kur kthehen në Zvicër.

Tani për tani, 15 rajone të shteteve kufitare janë në listën e karantinës së Zvicrës.

Por ndërsa Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) azhurnon këtë listë afërsisht çdo dy javë, disa rajone dhe vende mund të hiqen (ose shtohen) në kohën e udhëtimit tuaj.

Po në lidhje me destinacionet që janë më larg?

Shumë vende kanë ende kufizime të udhëtimit, ndërsa të tjerët, si India, janë në pikën e nxehtë të pandemisë.

Pyetja që lind shpesh është: “kur mund të udhëtoj në Shtetet e Bashkuara”?

SH.B.A. ka qenë jashtë kufijve për turistët e huaj që nga fillimi i pandemisë në vitin 2020, dhe mbetet e tillë deri më sot.

Megjithatë, ekziston një shpresë e përkohshme që vendi mund të hapet përsëri në të ardhmen e afërt, me mediat amerikane që raportojnë se Presidenti Joe Biden mund të fillojë heqjen e kufizimeve të udhëtimit së shpejti.

Ka një informacion të azhurnuar nga vendi në vend se ku njerëzit nga Zvicra lejohen të udhëtojnë tani dhe në çfarë kushtesh.

Sidoqoftë, rregullat e udhëtimit ka të ngjarë të ndryshojnë brenda verës, pasi numri në rritje i njerëzve në të gjithë Evropën dhe vendet e tjera po vaksinohen dhe kombet, përfshirë Zvicrën, janë gati të lëshojnë karta imuniteti.

Shpresa është që këto çertifikata të njohura ndërkombëtarisht të vaksinimit do t’u mundësojnë njerëzve që janë imunizuar, si dhe atyre që kanë testuar negativë dhe që janë shëruar kohët e fundit nga sëmundja, të udhëtojnë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI