Maqedonia

Maqedonia mbledh Këshillin e Sigurisë, shqyrton propozimin francez

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka mbledhur sot Këshillin e Sigurisë, ku shqyrtohet propozimi i modifikuar i presidencës franceze për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian.

Ky takim vjen në vazhdën e përpjekjeve për të gjetur një zgjidhje për t’i hapur rrugë procesit të integrimeve euroatlantike, transmeton Albinfo.ch.

Ndërsa një ditë më parë, ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka thënë se në propozimin francez, nuk cenohet gjuha maqedonase, ndërsa kritikat e opozitës maqedonase i quajti vetëm spekulime të pabaza.

Propozimit francez parasheh tejkalimin e dallimeve që ka Maqedonia e Veriut me Bullgarinë dhe zhbllokimin e fillimit të bisedimeve për anëtarësim në BE.