Futboll

Mbyllen stadiumet edhe në Zvicër, shkaku i koronavirusit

Këshilli Federal ka vendosur që për shkak të coronavirusit, asnjë ngjarje madhore me më shumë se 1000 tifozë nuk do të lejohet të organizohet deri më 15 mars.

Duket se ky virus ditëve të fundit ka marrë përmasa të mëdha të përhapjes nëpër bote, duke prekur edhe pjesën e sportit.

Shumë ndeshje sportive në botë janë pezulluar, ndërsa derbi mes Juventusit dhe Interit në Serie A do të luhet pa tifozë.

Tani masa rreth coronavirusit ka marrë edhe Zvicra.

Këshilli Federal ka vendosur që për shkak të coronavirusit, asnjë ngjarje madhore me më shumë se 1000 tifozë nuk do të lejohet të organizohet deri më 15 mars.

Kjo do të ndikojë edhe në Superligën e Zvicrës, me ekipet që në fundjavë do të detyrohen t’i mbyllin stadiumet, nëse nuk shtyhen ndeshjet.