Futboll

Meritan Shabani vazhdon kontratën me Bayern Munich

Kontrata e parë profesioniste për futbollin shqiptar

Futbollisti shqiptar nga Kosova, Meritan Shabani, ka nënshkruar kontratën e parë profesioniste.

19-vjeçari, i cili ishte pjesë e ekipit të ri të Bayern Munichut, tashmë ka nënshkruar kontratë me gjigantin e futbollit gjerman, por edhe evropian e botëror, shkruan albinfo.ch.

19-vjeçari ka nënshkruar kontratë me bavarezët deri në vitin 2020. Ai ishte pjesë e ekipit të ri, derisa në fundjavën e kaluar debutoi në Bundesliga kundër Bayern Munichut.

“Bayerni është klubi im dhe fakti që më jepet kjo mundësi më bën pafundësisht të lumtur”, ka thënë futbollisti shqiptar.

I lindur më 15 mars të vitit 1999 në Munih, nga prindër kosovarë nga qyteti i Shtimes, Shabani iu bashkua akademisë së Bayernit në sezonin 2017-2018, ndërkohë që më 28 prill të këtij viti debutoi në Bundesligë në fitoren 4:1 të bavarezëve përballë Eintracht Frankfurtit.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI