Bota

Merkel përplaset me Putinin për gazsjellësin Nord Stream 2

Merkel kërkon të definojë rolin e Ukrainës në projektet e ardhshme ruse.

Kancelarja gjermane Angela Merkel (63, CDU) përzihet në gazsjellësin Nord Stream 2 duke kundërshtuar presidentin rus Vladimir Putin (65) dhe ish kancelarin Gerhard Schröder (74, SPD), të cilët kërkojnë me ngulm ndërtimin e tij, që ka përqëllim sjelljen e gazit natyror nga Rusia direkt në Gjermani, shkruan bild.de.

„Përmes Nord Stream 2 nuk ka asnjë kuptim si vend transit Ukraina,” për këtë e kundërshtojmë, tha Merkel gjatë takimit me presidentin ukrainas Petro Poroschenko (52). Pra nuk bëhet fjalë vetëm për projekte ekonomike, por duhet të shihen edhe faktorë politik. Projekti mbetet i pamundur „derisa nuk kemi qartësi, se çfarë roli do ketë Ukraina si vend transit i gazit.”

Pra ndërtimi i gazsjellësit Nord Stream 2 të gjatë 1200 km do ulte ndjeshëm rëndësinë e importit të gazit rus në Ukrainë dhe kjo nuk i konvenon Perëndimit, përcjell albinfo.ch.

Poroschenko e quajti ndërtimin e Nord Stream 2 „një rrezik të madh për Ukrainën“. Në vjet Ukraina fiton 2 miliardë euro si vend transit i gazit rus nëpër Europë.