Lajme

Ministri Maurer zmbraps kritikët: “Shumica e viktimave, mbi 80-vjeçarë”

Ai ka theksuar se vetëm 31 veta nga të vdekurit e kohëve të fundit kanë qenë rreth moshës pesëdhjetë vjeçare

Ministri i Financave, Ueli Maurer, qëndron prapa qasjes relativisht liberale të Zvicrës ndaj koronavirusit. Nuk dihet nëse do të mund të parandaloheshin shumë vdekje në rast të një ndërhyrjeje më të fortë e qeverisë.

Zvicra aktualisht ka një shkallë të lartë të vdekshmërisë së të sëmurëve me Covid19 krahasuar me vendet e tjera. Sipas këshilltarit federal, Ueli Maurer, nuk është e qartë nëse ndërhyrja e hershme nga Këshilli Federal në fillim të valës së dytë mund ta kishte parandaluar këtë.

“Ne nuk e dimë”, ka thënë Maurer të shtunën në një intervistë për Radio SRF, transmeton albinfo.ch. “Ne kemi barazpeshuar interesat e shëndetit, ekonomisë dhe jetës publike”.

Ndaj kësaj strategjie ka pasur kohët e fundit gjithnjë e më shumë kritika nga pala ndërkombëtare. Në një intervistë me gazetat CH Media, për shembull, i dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për koronavirusin, David Nabarro, ka thënë se situata në Zvicër është jashtëzakonisht e rëndë.

Ai është shprehur i befasuar se si numri i rasteve në Zvicër, ndër më të lartit në Evropë, nuk është parë nga qeveria si një emergjencë kombëtare.

Por ministri federal, Maurer, hedh poshtë pretendimet se Zvicra kishte mbivlerësuar interesat ekonomike. “Kjo për mua është rruga e duhur”, ka thënë Maurer për Radio SRF.

Ai me këtë rast është marrë me faktin se rreth 1000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në 14 ditët e fundit. “Shumica e tyre janë mbi 80 vjeç”, ka thënë Maurer, përcjell albinfo.ch. Ai ka theksuar se vetëm 31 veta nga të vdekurit e kohëve të fundit kanë qenë rreth moshës pesëdhjetëvjeçare.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI