Lajme

Ministrja zvicerane kërkon zero tolerancë për huliganët

"Duhet më shumë guxim në luftën kundër huliganëve," ka thënë ajo.

Ministrja në Zvicër e Drejtësisë, Karin Keller-Sutter, u ka kërkuar qyteteve dhe kantoneve të godasin ashpër kundër dhunës së kryer në margjinat e ndeshjeve të futbollit.

“Për të mposhtur huliganët, gjithçka që duhet të bëni është të zbatoni ligjet. Gjithçka është tashmë në dispozicion: ligji penal, procedura penale, ligji i eksplozivëve dhe marrëveshja e huliganit. Vegla e mjeteve është në tryezë”, tha ministrja në një intervistë të botuar sot nga një gazetë gjermane.

“Thjesht, duhet të keni guximin t’i përdorni këto instrumente”.

Keller-Sutter u kërkon autoriteteve kantonale zvicerane që të përdorin plotësisht forcat e policisë dhe prokurorët publik. Qytetet, të cilat janë përgjegjëse për policimin, gjithashtu janë pjesërisht të detyruara të marrin pjesë, shton ajo.

Përplasje midis klubeve dhe tifozëve

“Ekziston një marrëdhënie e ngushtë midis interesave ekonomike, sportit, kulturës dhe politikës. Kjo e bën më të vështirë ndërmarrjen e një veprimi të fortë, “thotë Keller-Sutter.

Ministrja e Sportit Viola Amherd kohët e fundit bëri deklarata të ngjashme. Në fillim të korrikut, u arrit një marrëveshje për të përmirësuar bashkëpunimin midis klubeve të futbollit dhe autoriteteve. Gjithashtu u vendos në këtë takim të zbatohen masa siç është ndalimi i stadiumit në mënyrë më sistematike.

Por në margjinat e ndeshjeve të futbollit, dhuna vazhdon. Përleshjet shpërthyen të mërkurën në mbrëmje në kryeqytetin zviceran Bern ndërsa mbështetësit serbë marshuan drejt stadiumit zviceran për ndeshjen midis Young Boys të Bernës dhe Yllit të Kuq të Beogradit.

Disa njerëz u sulmuan, sipas raporteve të mediave lokale, dhe një person u plagos përmes rrethanave të paqarta. Policia gjuajti me të shtëna paralajmëruese për të rikthyer qetësinë.

Javën e kaluar në Cyrih, një burrë që hipte në autobus u sulmua para dy fëmijëve të tij nga një tifoz i Cyrihut pas një ndeshje kundër FC St Gallen. Viktima 40-vjeçare, e cila pësoi lëndime të rënda në kokë, duhej të shtrohej në spital.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI