Lajme

Mjeku në Winterthur përjashtohet përjetësisht, kjo është arsyeja

Një mjek në Winterthur nuk do të punojë më kurrë pasi u shpall fajtor për abuzim me besimin e pacientit të tij.

Rasti daton në vitin 2020 kur një grua në atë kohë 19-vjeçare u ankua për dhimbje koke. 

Ajo tha në gjykatë se konsultimi filloi çuditërisht kur asaj iu ofrua një gotë verë. Ajo refuzoi. 

Mjeku i atëhershëm 40-vjeçar më pas sugjeroi një masazh të plotë të trupit si terapi. Ai hoqi të brendshmet e saj dhe më pas tha se duhej të largonte pantallonat për t’u siguruar që vaji i masazhit të mos hynte në rrobat e tij. 

Gruaja u arratis duke thënë se duhej të shkonte në tualet, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch. 

Nuk është hera e parë që akuza të tilla bëhen ndaj mjekut. 

Përveç ndalimit të përjetshëm – ai u urdhërua të paguante 5000 CHF si gjoba dhe shpenzimet.