Sport

Ndryshimi i sponsorit, Federer përfiton 300 milionë dollarë

Zvicerani ka ndryshuar sponsorin pas 24 vitesh, sepse kishte nënshkruar me ‘Nike’ që në moshën 13-vjeçare

Tenisti zviceran Roger Federer zyrtarisht ka ndërruar sponsorin, por ka 300 milionë arsye për t’u gëzuar.

Ikona e tenisit ka nënshkruar me kompaninë japoneze “Uniqlo”, ku do të përfitojë 300 milionë dollarë për dhjetë vjet, apo 30 milionë dollarë në vit, shkruan albinfo.ch.

Zvicerani ka ndryshuar sponsorin pas 24 vitesh, sepse kishte nënshkruar me ‘Nike’ që në moshën 13-vjeçare, dhe e ka sponsorizuar deri më tani.

Marrëveshja me kompaninë amerikane kishte përfunduar në mars të këtij viti dhe nuk ishte vazhduar më. ‘Nike’ nuk ka dhënë ndonjë koment që nuk ka vazhduar me tenistin zviceran.

Federer kaloi pa problem turin e parë në ‘Wimbledon’, që llogaritet turneu më i rëndësishëm në tenis dhe do të mundohet të triumfojë, kësaj radhe me sponsor të ri. Ai ka fituar 20 Grand Sleme në karrierën e tij.

“Kemi shumë të përbashkëta me ‘Uniqlo’, pasi që të dy ndikojmë pozitivisht në botë. Do të përpiqemi të bashkojmë forcat dhe të ndërthurim përpjekjet tona kreative”, është shprehur Federer.

Vitin e kaluar, Federer fitoi 64 milionë dollarë nga turnetë dhe sponsorët, duke u klasifikuar i katërti, por ai pritet të ngritet edhe më lart, madje, mund të dalë edhe në vendin e parë.